Zaloguj
Reklama

Recenzja książki „Pedofilia” autorstwa prof. UAM dr hab. Marii Beisert.

Autorzy: Dariusz J. Stroczyk, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Pedofilia
Fot. wyd. GWP
Pedofilia
(3)

Ewolucja każdego gatunku, a w szczególności człowieka, niesie seksualność. W gatunkach niższych jest ona naturalnym instynktem samozachowawczym. Człowiek, jako istota świadoma, jest szczególnie narażony na wypatrzenie, co niesie ze sobą niebezpieczeństwo użycia jej w niewłaściwym kierunku.

Reklama

Problem ten występuje od początku istnienia człowieka, natomiast w  dobie internetu szczególne niebezpieczeństwo niesie fakt anonimowości. Widocznie jest to szczególnie na portalach społecznościowych, gdzie łatwy dostęp do treści pornograficznych wyzwala chęć zaspokajania popędu w stronę najmłodszych osób. Pedofilia jest więc szczególnym zjawiskiem, gdzie coraz młodsi są  atakowani przemocą, nakłanianiem do niej, a w konsekwencji do molestowania i gwałtu. Aby móc lepiej zrozumieć to zjawisko należy podejść do niego w sposób praktyczny i teoretyczny.

Należy spojrzeć na to od strony prawnej, psychologicznej i seksuologicznej. Książka autorstwa prof. Marii Beisert pt. "Pedofilia. Geneza i mechanizm powstawania" należy do książek, które powinny mieć stałe miejsce w bibliotekach akademickich, jak i na półkach nauczycieli, prawników, lekarzy i wielu środowisk związanych z przeciwdziałaniem przestępstw na tle seksualnym.

Dzisiejsza edukacja zarówno na poziomie szkół ponadgimnazjalnych, jak i akademickim powinna prowadzić do zrozumienia problemu zjawiska pedofilii. Jest ona zaburzeniem preferencji – płaszczyzny na tle seksualnym, jak i aktu gwałtu na naturze ludzkiej.

Autorka, jako wybitny znawca problematyki, dzięki wieloletniemu doświadczeniu poprzez pracę akademicką, prawną i zainteresowaniom, ukazuje problem w świetle badań prowadzonych w tym właśnie środowisku. Nie jest to praca teoretyczna, jest ona poparta wnikliwymi badaniami przeprowadzonymi w zakładzie penitencjarnym, na konkretnych osobach skazanych za to właśnie przestępstwo.

Reklama
(3)
Komentarze