Zaloguj
Reklama

Questing – niezapomniana przygoda dla całej rodziny

Autorzy: Planet PR, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa
Rodzina
Fot. ojoimages
Rodzina
(0)

Tomek Sawyer, Pan Samochodzik, Indiana Jones – to najsłynniejsi poszukiwacze skarbów, których przygody niecierpliwie śledziło każde dziecko, marząc, by wcielić się w ich rolę. Teraz jest to możliwe, dzięki nowej formie turystyki dostępnej dla całej rodziny: questingowi. Do tej pory w Polsce powstało ponad 50 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można odkryć skarby danego regionu: tradycję, kulturę oraz jego największe atrakcje.

Reklama

Questing to zabawa edukacyjna – gra terenowa, której celem jest wykonanie określonego zadania i odnalezienie skarbu, ale przede wszystkim odkrycie dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturalnego, przyrodniczego i historycznego). Hasło „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”, które pomogło Panu Samochodzikowi odnaleźć skarb templariuszy, przyświeca również questingowi. Dzięki questom w nieszablonowy sposób można stać się uczestnikiem fascynującej przygody. Co więcej poprzez aktywne zaangażowanie w tworzenie zagadek, można poznać pasjonujące miejsca, zapomniane legendy lub odkryć na nowo swój region.

Quest = rodzinna, wspólna zabawa W zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. – Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest – mówi Łukasz Wilczyński, trener questingu w Polsce.

Gotowe questy mogą być atrakcyjną formą weekendowego zwiedzania rodzinnych stron. To zabawa dla całej rodziny, która umożliwi odkrycie tajemnic i historii odwiedzanych miejsc, zdobycie wiedzy o rodzinnych terenach, poznanie się w nowych, zaskakujących sytuacjach na szlakach, a przede wszystkim umocni więzi rodzinne.

Wspólne przeżycia z fascynujących przygód na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i rodziców. Co ważne, ta forma turystyki nie wymaga dużych nakładów finansowych: wystarczą mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami, które dostępne są również na stronie internetowej organizacji Questing Każdy może je ściągnąć i wydrukować przed wyruszeniem w trasę.

Questing = zaangażowanie dzieci i młodzieży w tworzenie lokalnej wspólnoty Istotnym elementem, który wyróżnia questing od jednorazowych gier terenowych, czy podchodów jest możliwość zaangażowania się w tworzenie lokalnej wspólnoty oraz promocję swojego regionu. Questing pozwala na aktywizację lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją).

Poprzez wspólne tworzenie zagadek, poznawanie osób, które znają historię, legendy, anegdotki, młodzież odkrywa na nowo najbliższą okolicę. Dzięki questom dzieci zauważają potencjał swojego miejsca i zaczynają działać na rzecz rozwoju lokalnego środowiska. Co więcej takie działanie pogłębia poczucie tożsamości i dumy ze swojego miejsca zamieszkania.

Reklama
(0)
Komentarze