Reklama:

Przeprowadzka, nowa szkoła: wielka zmiana w życiu młodego człowieka

mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny, Klinika Pediatrii, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Przeprowadzka, nowa szkoła: wielka zmiana w życiu młodego człowieka

ojoimages

Szkoła, nauczycielka

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki i związanej z tym zmiany szkoły lub przedszkola? Zestaw najważniejszych porad na ten temat autorstwa psychologa.

Reklama:

Według Skali wydarzeń życiowych (SRRS, Homes-Rahe), oceniającej stresujące wydarzenia w skali od 0 do 100 punktów, przeprowadzka oceniana jest na 20, pomimo, że na pozór jest zazwyczaj tylko pełnym radości, wyczekiwanym zdarzeniem (dla przykładu 100 punktów przypisywane jest śmierci współmałżonka, 85 śmierci dziecka, a 73 rozwodowi).

Jednakże jak wiadomo każde nowe ważne wydarzenie, niesie za sobą element niepewności, obawy a czasem nawet lęku przed nieznanym. Odczuwają to dorośli – dlaczego miałoby nie czuć dziecko? Nowa szkoła, przedszkole, koledzy, podwórko, nowy pokój, łóżko... Wszystko czyste, piękne, ale ... inne i nieznane.

W takiej sytuacji każdemu członkowi rodziny potrzebny jest spokój i czas, by się przyzwyczaić do nowych warunków oraz oswoić się z nimi. Jeśli więc potrzebują tego dorośli, to dlaczego nie również i dziecko?

Badania dużej grupy dzieci i młodzieży potwierdziły to, oceniając zmianę szkoły (co zazwyczaj nieodłącznie związane jest z przeprowadzką) na 33 – 56 punktów (w skali 0-100 jak w przypadku skali SRRS). Na 33 punkty ocenia się ten stres u przedszkolaka, na 46 - uczniowie szkoły podstawowej, 52 - średniej, 56 - szkoły wyższej.

Często nie mamy wpływu na czas przeprowadzki, jednakże ze względu na komfort psychiczny dziecka, dobrze jest zrobić to podczas wakacji, by córka lub syn mogli zacząć rok szkolny w nowej klasie (jeżeli istnieje taka możliwość można dowozić dziecko do starej szkoły do końca roku szkolnego, by nie przysparzać mu nadmiernych stresów związanych z aklimatyzacją w nowej klasie w środku roku szkolnego).

Jest to ważne ze względu na to, że nowy rok szkolny jest dla każdego ucznia nowym etapem. Sprawy z poprzedniej klasy przestają mieć już takie znaczenie, jak dwa miesiące wcześniej, a podczas wakacji wydarzyło się tyle nowych spraw, że grupa zaczyna żyć czymś innym. Nierzadko zdarza się także, iż jeszcze jakaś inna osoba dochodzi do klasy, co tym bardziej zmienia jej strukturę.

Po przerwie dokonują się także łatwiej zmiany np. związane z siedzeniem w ławce, sympatiami bądź antypatiami (klasa nierzadko zdaje się zapominać kto był wcześniej kozłem ofiarnym). Na początku roku wyznaczane są również formalne funkcje w klasie (pozostające zazwyczaj niezmienne do końca roku czy choćby półrocza) a także tworzone są zapisy do kółek zainteresowań i innych zajęć dodatkowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Przedszkole i szkoła

4 Lacti Baby. Weź udział w QUIZie i wygraj atrakcyjne nagrody
4 Lacti Baby w postaci kropli doustnych zalecany do stosowania dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Probiotyk ten dostępny jest w kroplach łatwych do podania. 4 Lacti ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
terapia grupowa kraków
Cześć. Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad terapią grupową jako opcją, aby wspólnie z innymi ludźmi podzielić się doświadczeniami i znaleźć wsparcie w grupie. Jednak, jako że jestem całkowitym nowi...
Reklama:
Reklama: