Zaloguj
Reklama

Przegląd wybranych chorób zakaźnych u dzieci

Różyczka u dzieci
Fot. medforum
Różyczka u dzieci
(0)

Choroby zakaźne stanowiły kiedyś zagrożenie dla zdrowia oraz życia naszych dzieci. Wraz z pojawieniem się szczepionek ich przebieg jest znacznie łagodniejszy, choć jest to kwestia indywidualna dla każdego dziecka.

Reklama

Pamiętajmy jednak o tym, że ani szczepionka ani przebycie choroby zakaźnej nie daje gwarancji, że więcej nie zachorujemy. Nasze pociechy zaczynają chorować na choroby zakaźne zwłaszcza w okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Jedno chore dziecko może zarazić resztę.
Nigdy nie powinno się bagatelizować chorób zakaźnych, gdyż ich niewłaściwe leczenie bądź niedoleczenie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Jak zatem poznać z jaką chorobą zakaźną mamy do czynienia? Jakie są objawy oraz sposoby leczenia?

Charakterystyka wybranych chorób zakaźnych występujących u dzieci

Choroba zakaźna może zacząć się u dziecka podobnie jak przeziębienie. Nasza pociecha będzie marudna, płaczliwa, nie będzie miała chęci do zabawy, apetytu a także może mieć stan podgorączkowy. W takiej sytuacji dziecko powinno zostać w domu, w celu dalszej obserwacji. Jeśli stan będzie się pogarszał i pojawią się nowe objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Na bardzo wczesnym etapie zakażenia nie zawsze istnieje możliwość jednoznacznego zdiagnozowania choroby. Wraz z pojawianiem się objawów i zmian m.in. na skórze buzi, dłoni, brzucha czy nóg, będzie można odpowiedzieć na pytanie czy mamy do czynienia np. ze świnką, odrą, różyczką, ospą wietrzną czy inną chorobą.

Wśród najczęściej spotykanych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, wymienia się między innymi:

  • ospę wietrzną, wywołaną przez Herpesvirus varicella-zoster (VZV), który jeśli zostanie w formie przetrwalnikowej wywołuje u osób dorosłych półpaśca. Dzieci zakażają się nim drogą kropelkową (poprzez bezpośredni kontakt lub za sprawą ręcznika, ubrań czy zabawek). Najczęściej chorobie tej towarzyszy gorączka, brak apetytu, bóle głowy, ból mięśni, stawów, uczucie rozbicia oraz krostki na ciele. Mogą one pojawić się wszędzie, włącznie z błonami śluzowymi oraz włosami. Początkowo są one czerwone, z czasem wypełnia je bezbarwny płyn, po czym zamieniają się w strupki. Leczenie polega na podawaniu środków obniżających temperaturę oraz stosowaniu płynów, maści bądź kremów na krostki.
  • odra, choroba zakaźna wywołana przez Measles virus dotyka najczęściej dzieci do 12-go roku życia. Może pojawić się u starszych dzieci jeśli nie zostały podane im dawki przypominające szczepionki. Do najczęściej występujących objawów odry zaliczamy suchy kaszel, wysoką gorączkę, problemy z oddychaniem oraz zapalenie spojówek. Po kilku dniach na skórze dziecka widoczne są plamy, koloru ciemnożółtego, które z czasem przyjmują zabarwienie brunatne i łuszczą się.
  • różyczka, wywołana jest przez wirusa wirus Rubella i przenoszona drogą kropelkową. Dziecko ma powiększone węzły chłonne, a na ciele widoczne są plamki koloru różowego. W przypadku tej choroby gorączka występuje sporadycznie. Leczenie jest dostosowane do objawów jakie występują u dziecka. 

Każda choroba zakaźna wymaga bardzo dokładnego wyleczenia. W przypadku niedoleczenia, mogą wystąpić powikłania, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze