Zaloguj
Reklama

Problemy ze słuchem u dzieci

Depresja u dziecka
Fot. Panthermedia
Depresja u dziecka
(0)

Kiedyś uważano, że problemy ze słuchem mają tylko i wyłącznie osoby starsze. Dziś laryngolodzy dziecięcy mówią o tym problemie coraz więcej, ale w odniesieniu do dzieci, a nawet niemowląt. Nie wolno bagatelizować już pierwszych niepokojących objawów, które mogą wskazywać na to, że nasza pociecha ma problemy ze słuchem. Należy natychmiast udać się do lekarza specjalisty- laryngologa i wykonać wszelkie niezbędne badania. Jakie są najczęstsze problemy ze słuchem u dzieci? Co za nie odpowiada?

Reklama

Spis treści:

  1. Problemy ze słuchem u dzieci – objawy, diagnoza
  2. Problemy ze słuchem u dzieci – przyczyny

Problemy ze słuchem u dzieci – objawy, diagnoza

Przyczyn problemów ze słuchem jest bardzo wiele. Już w szpitalu noworodek poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu. W ten sposób można wykryć podstawowe problemy ze słuchem (rodzaj wady, sposób jej leczenia). Co ważne problemy ze słuchem nie obejmują tylko i wyłącznie dzieci z wadami wrodzonymi. Mogą one pojawić się od razu choć w większości przypadków pojawiają się one w okresie późniejszym.

Problemy ze słuchem u dzieci – przyczyny

Wśród najczęściej wymienianych problemów ze słuchem wymienia się między innymi:

  • zapalenie ucha może prowadzić do problemów ze słuchem (szumy w uszach, pisków). Bardzo często towarzyszy temu gorączka, zawroty głowy, nudności, wymioty oraz problemy z apetytem. Jeśli dziecku dokucza tylko ból ucha można mu pomóc za pomocą środków farmakologicznych, sprawa się komplikuje gdy choroba nie ustępuje. Konieczna jest wtedy kolejna wizyta u specjalisty w celu sprawdzenia czy nie mamy do czynienia z wysiękowym zapaleniem ucha. W tym przypadku leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane.  
  • różnego rodzaju urazy nawet te bardzo drobne. Dzieci mają tendencję do wkładania przedmiotów do uszu, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Podobna sytuacja może mieć miejsce gdy dziecko przewróci się podczas zabawy, jazdy na rowerze bądź rolkach i dozna uraz głowy. Warto zatem zawsze zakładać dziecku kask na głowę.  
  • zbyt duży hałas poprzez słuchanie bardzo głośnej muzyki (zwłaszcza jeśli do uszu wkładane są słuchawki)
  • niewłaściwa higiena uszu u dziecka (zbyt rzadkie czyszczenie uszu, niewłaściwe czyszczenie uszu). Pamiętajmy by w przypadku dzieci używać do tego zabiegu specjalnych patyczków przeznaczonych tylko i wyłącznie dla dzieci.


Problemy ze słuchem u dzieci, fot. panthermedia

Pamiętajmy o tym aby w sposób szczególny dbać o słuch naszego dziecka już od okresu narodzin. W przypadku zauważenie jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z laryngologiem. Rozpoznanie choroby na wczesnym jej etapie daje szanse na włączenie odpowiedniego leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze