Zaloguj
Reklama

Problem z hormonami? PMS? To już przeszłość!

Autorzy: Internetowy Dom Zdrowia, informacja prasowa
Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(4)

Zaburzenia miesiączki, dolegliwości związane z burzą hormonalną, kiepskie samopoczucie i zespół napięcia przedmiesiączkowego – znasz to? Czy wiesz, że możesz uniknąć tych dokuczliwych dolegliwości bez sięgania po terapię hormonalną? Jakie są przyczyny tych zaburzeń? I jak sobie z nimi radzić? Oto kilka rozwiązań.

Reklama

Naturalne zmiany w czasie cyklu miesiączkowego są kontrolowane przez kilka hormonów: estrogeny, progesteron, prolaktynę. Cyklicznie zmieniające się stężenia hormonów czasami skutkują wieloma nieprzyjemnymi objawami: bolesnością (piersi, pleców, mięśni, stawów, głowy), obrzękami, nudnościami, rozdrażnieniem, nerwowością. Te wszystkie objawy składają się na zespół napięcia przedmiesiączkowego (tzw. PMS). Cierpi na niego – w mniejszym lub większym nasileniu – prawie połowa kobiet, a duża część z nich zmaga się z tym problemem przewlekle.

PMS potrafi skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Ale można sobie z nim radzić. Jak? Metody niefarmakologiczne obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia: stosowanie zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa i produkty zbożowe, zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszenie masy ciała, rzucenie palenia. Drugą drogą jest stosowanie terapii hormonalnej – farmakoterapii opartej na syntetycznych hormonach. Te leki mogą być podawane doustnie, uwalniane z plastrów, implantów lub wkładek domacicznych. Do tego typu terapii warto jednak podchodzić ostrożnie, a wskazane leki stosować pod stałym nadzorem lekarza.

Hyperprolaktynemia – jak sobie z nią radzić?

Pod tym trudnym terminem kryje się zaburzenie, które jest kolejną przyczyną przykrych dolegliwości okołomenstruacyjnych. Polega ono na zbyt wysokim - w stosunku do normy - stężeniu hormonu prolaktyny w organizmie kobiety. To kolejne schorzenie, które prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego, czego konsekwencją może być także niepłodność. Zaburzenia cyklu są niestety równoważne z pojawieniem się wielu nieprzyjemnych objawów analogicznych do symptomów PMS.

W takiej sytuacji warto przede wszystkim zdiagnozować, a następnie wyleczyć przyczynę hyperprolaktynemii. Z lekarzem warto porozmawiać o lekach hormonalnych łagodzących przykre objawy, które mają także za zadanie przywrócenie prawidłowego poziomu prolaktyny w organizmie kobiety.

Czy istnieje alternatywa do terapii hormonalnej?

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobiety z różnych względów nie chcą lub nie mogą stosować doustnej antykoncepcji lub innej terapii hormonalnej. Co wtedy? Czy istnieje alternatywa dla syntetycznych leków hormonalnych? Czy chcąc złagodzić skutki PMS lub przywrócić równowagę hormonalną musimy sięgać po antykoncepcję?

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze