Reklama:

Prawo: Rodzaje szczepień i program obowiązkowych szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży w 2006r.

Agata Szostek (asesor radcowski)

Ten tekst przeczytasz w 12 min.

Prawo: Rodzaje szczepień i program obowiązkowych szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży w 2006r.

Panthermedia

Szczepienie

Szczepienia ochronne polegają na sztucznym uodpornianiu ludzi przeciw chorobie zakaźnej. Działanie szczepienia ochronnego ma na celu na pobudzanie ustroju do wytwarzania przeciwciał skierowanych przeciw wprowadzonym antygenom, co stwarza stan czynnej odporności, która jest stosunkowo długotrwała. W następstwie szczepień ochronnych w organizmie pozostaje tzw. pamięć immunologiczna.

Reklama:

okres przedszkolny

6 rok życia

BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI
- domięśniowo szczepionką DTaP zawierająca bezkomórkowy komponent krztuśca

POLIOMYELITIS – doustnie szczepionką atenuowaną poliwalentną OPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)
Pierwsza dawka przypominająca szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (komponent bezkomórkowy).
Pierwsza dawka przypominająca - szczepionka atenuowana (OPV).

10 rok życia ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE
- podskórnie żywą szczepionką skojarzoną

Dawka przypominająca (szczepienie całej populacji w roczniku). Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepionkę należy podać po upływie co najmniej dwóch miesięcy od wyzdrowienia.

11 rok życia

ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE
- podskórnie żywą szczepionką skojarzoną
Szczepieniu podlegają wyłącznie dziewczęta nie szczepione w 10 roku życia.
Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepionkę należy podać po upływie, co najmniej dwóch miesięcy od wyzdrowienia.

12 rok życia

ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE
- podskórnie żywą szczepionką skojarzoną
Szczepieniu podlegają wyłącznie dziewczęta nie szczepione w 10 lub 11 roku życia.
Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepionkę należy podać po upływie, co najmniej dwóch miesięcy od wyzdrowienia.

Szkoła podstawowa i gimnazjum

 14 rok życia

WZW typu B
- domięśniowo, 3-krotnie w cyklu 0; 1; 6 miesięcy). Szczepienie należy wykonać dawką dla dzieci lub dla dorosłych w zależności od wieku dziecka i zaleceń producenta w cyklu: 0; 1; 6 miesięcy w czasie nauki w I lub II klasie.

BŁONICY, TĘŻCOWI - podskórnie lub domięśniowo szczepionką Td
Szczepienie należy podać młodzieży w gimnazjum (I lub II klasa).
Nie należy szczepić osób uprzednio zaszczepionych podstawowo przeciw WZW typu B w ramach szczepień zalecanych lub obowiązkowych.
Nie przewiduje się podawania dawek przypominających.
Dawka przypominająca. Szczepienie można podać jednocześnie (tzn. w ciągu 24 godz.) z jedną z dawek szczepionki przeciw WZW typu B w oddzielnej iniekcji.

Szkoła ponadpodstawowa

19 rok życia lub ostatni rok nauki w szkole

BŁONICY, TĘŻCOWI - podskórnie lub domięśniowo szczepionką Td
Trzecia dawka przypominająca; nie powinna być podana wcześniej niż po upływie 3 lat od ostatniej dawki szczepionki Td.

Szczepienia zalecane

Oprócz szczepień obowiązkowych są także szczepienia zalecane. Wykaz szczepień ochronnych zalecanych dla określonych grup osób z uwagi na wiek, stan zdrowia, sytuację epidemiologiczną występującą na danym terenie oraz przemieszczanie się poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem wymagań innych krajów oraz zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia określa w drodze obwieszczenia Minister Zdrowia (art.18, ust.1 ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach).

Koszty zakupu preparatów do szczepień zalecanych ponosi osoba poddająca się szczepieniu.
Koszty badania i przeprowadzenia szczepienia osób ubezpieczonych pokrywane są na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z wyjątkiem szczepień wykonywanych w związku z podróżą za granicę.

Zalecane szczepienia ochronne osób ubezpieczonych przeprowadzają świadczeniodawcy, z którymi NFZ zawarł umowy na te świadczenia. Obowiązkiem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, wybranego przez osobę ubezpieczoną, jest poinformowanie o szczepieniach zalecanych.

Jeżeli osoba ubezpieczona dokona zalecanego szczepienia ochronnego u świadczeniodawcy który nie ma podpisanej umowy na te świadczenia z Narodowy Fundusz Zdrowia, koszty przeprowadzenia szczepienia ponosi ta osoba.

Koszty przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych osób nieubezpieczonych ponoszą w całości te osoby (art.18, ust.7 ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Profilaktyka

Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Pasożyty
Witam mam do państwa pytanie gdyż pojawiła się u jednego domownika glista ludzka cała rodzina dostała przepisany zentel oprócz 4 letniego dziecka które najpierw musi zrobić badania kału i moje pytani...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Pieluchy jedno czy wielorazowe?
Masz małe dziecko, które wymaga jeszcze asysty pieluszki? Świetnie! Powiedz, z jakiego rodzaju pieluch korzystasz i dlaczego. Czy jednorazowe to wygoda i oszczędność czasu? A może aspekt ekologic...
Zaparcia, słaby apetyt
Witam. Opiszę po krótce problemy,z którymi boryka się moja 2- letnia córka. Otóż od 3 miesięcy córeczka na problemy z zaparciami, które nawracają regularnie co 2-3 tygodnie podczas których pojawia si...
Ból głowy po summaded
Moja córka 5 lat, po 3-ech dawkach summaded po 5 ml na dzień, w czwartym dniu - okropny ból głowy, rano i wieczór. Ból głowy przy którym dziecko jest blade i bardzo słabe - nigdy takiej sytuacji nie ...
Reklama:
Reklama: