Prace szkodliwe dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży ma swoje prawa, które regulują odpowiednie akty prawne.
Wśród nich można wymienić:
- Kodeks Pracy, dział VIII- uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10.09.1996 w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom + rozporządzenie zmieniające z dnia 30.07.2002. -
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26.09.1997 w sprawie pomieszczeń pracy kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Jeżeli kobieta zatrudniona jest na czas określony jest objęta ochroną od 3 miesiąca, jeżeli umowa kończy się po upływie 3 miesiąca ciąży zostaje ona automatycznie przedłużona do dnia porodu.
Dla kobiet w ciąży i karmiących piersią szkodliwe są prace, które wiążą się z wysiłkiem fizycznym, transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją. Niezwykle uciążliwe są także prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym.
Niekorzystne są również prace w hałasie i drganiach. Nie należy narażać się na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego, ultrafioletowego. Szkodliwe są prace pod ziemią oraz na wysokościach, wchodzenie i schodzenie z drabiny.
Kobieta nie powinna wykonywać prac związanych z warunkami podwyższonego bądź obniżonego ciśnienia. Kolejnymi pracami są te, gdzie możliwy jest kontakt ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi bądź stwarzające ryzyko zakażenia jak np: wirus zapalenia wątroby typu B, ospy wietrznej, półpaśca, wirus różyczki, HIV.
fot. ojoimages
Prace narażające na działanie szkodliwych substancji chemicznych, czynników rakotwórczych nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Szkodliwe są prace grożące urazami fizycznymi i psychicznymi, prace w wymuszonym rytmie, wewnątrz zbiorników, kanałów.
Przepisy wskazują, iż kobieta w ciąży może spędzać maksymalnie 4 godziny przed komputerem. Długie siedzenie za biurkiem jest również niekorzystne ze względu na obrzęki, bóle stawów, kłopoty z krążeniem.
Holenderscy naukowcy ujawnili, że nawet zawody, które dotychczas uważano za spokojne i bezpieczne mogą stwarzać zagrożenie. Chodzi tu przede wszystkim o te, które wymagają wielogodzinnego stania np; sprzedawczynie, nauczycielki, fryzjerki, opiekunki do dzieci, kosmetyczki itp.
Jeżeli matka narażona jest na jeden z wyżej wymienionym czynników pracodawca ma obowiązek przenieść ją na inne stanowisko. Kobieta w ciąży musi pamiętać by nie dopuszczać do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu swojego i dziecka. Kobieta może odmówić wykonania pracy wzbronionej kobietom w ciąży, gdyż jest to naruszenie przepisów o ochronie pracy kobiet.