Zaloguj
Reklama

Poparzenia u dzieci - przyczyny i objawy

Płaczące dziecko
Fot. Pantherstock
Płaczące dziecko
(0)

Oparzenie definiowane jest jako wynik działania na skórę różnych części ciała między innymi: prądu elektrycznego (oparzenia elektryczne), wysokiej temperatury (wrząca woda, ale także poparzenia słoneczne) oraz oparzenia chemiczne (są wynikiem działania różnego rodzaju żrących i niebezpiecznych substancji).

Reklama

Badania naukowe oraz obserwacje lekarskie pokazują, że na oparzenia w większości przypadków narażone są dzieci i osoby starsze. W większości przypadków, są one wynikiem nieodpowiedniej opieki nad taką osobą bądź jej szczególną nieostrożnością. Jeśli dojdzie do wypadku należy natychmiast udzielić pomocy osobie poszkodowanej, a jeśli nie wiemy jak to zrobić, zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Przyczyny i objawy oparzeń u dzieci

W większości przypadków odpowiedzialność za poparzenia u dzieci ponoszą rodzice, którzy nie dopilnowali swoich pociech, bądź byli zbyt mało uważni przygotowując coś ciepłego. Oczywiście nie jest to działanie zamierzone, jednakże skutki mogą być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia dziecka.  Do oparzenia dziecka może dojść podczas wykonywania prostych, codziennych czynności domowych. Głównymi źródłami poparzeń jest najczęściej mleko, zupa, wrząca woda z garnka bądź czajnika, żelazko czy para wodna wydostająca się z czajnika. Zdarza się tak, że dziecko podnosi pokrywkę z gotującego się garnka, bądź wylewa na siebie wrzącą wodę lub mleko. Bardzo groźnymi oparzeniami są także te wywołane różnego rodzaju niezabezpieczonymi środkami chemicznymi (wypicie przez dziecko, oblanie się). Dzieci ulegają także poparzeniu poprzez bezpośredni kontakt z prądem, gdy np. bawią się przy kontakcie lub próbują coś do niego włożyć.


fot. panthermedia

W zależności od rodzaju oraz rozległości oparzenia na skórze dziecka, mogą pojawić się różne zmiany, są to np.:

  • rumień,
  • obrzęk,
  • pęcherze,
  • przebarwienia.

Gdy dziecko wyleje na siebie wrzątek odczuwa ogromny ból (o różnym charakterze: kłujący, piekący), staje się blade, może odczuwać duszności a nawet stracić przytomność. W zależności od obszaru poparzonego ciała (twarz, klatka piersiowa, ręka), objawy mogą być różne. W przypadku wypicia substancji żrącej, może dojść do uszkodzenia przewodu pokarmowego (silny ból gardła oraz w jamie ustnej, przełyku, nudności i wymioty). W przypadku gdy substancja dostanie się do oka, dziecko może nawet stracić wzrok. W sytuacji jakiegokolwiek poparzenia u dzieci, należy im udzielić jak najszybszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Pamiętajmy także o tym by w sposób szczególny pilnować swoje pociechy, a dokładniej „mieć oczy wokół głowy”.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze