Zaloguj
Reklama

Poparzenia u dzieci - pierwsza pomoc i leczenie

Płaczące dziecko odczuwające ból
Fot. medforum
Płaczące dziecko odczuwające ból
(5)

Bez względu na rodzaj poparzenia jakie dotknęło nasze dziecko, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Jeśli nie wiemy w jaki sposób pomóc dziecku, powinniśmy zadzwonić po pogotowie ratunkowe, ale w tym czasie starać się złagodzić ból oraz inne objawy.

Reklama

Wyróżnia się kilka stopni oraz rodzajów oparzeń. Przy każdym z nich konieczne jest właściwe postępowanie. Jedne z nich związane będą z leczeniem domowym, inne wymagać będą leczenia szpitalnego. Pamiętajmy o tym, że oparzenia u dzieci, są często skutkiem nieodpowiedniej opieki osoby dorosłej.

Stopnie poparzeń u dzieci

W przypadku poparzenia należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe oraz zabezpieczyć naruszone tkanki przed zakażeniem i powiększeniem się martwicy.

W chwili obecnej wyróżnia się IV stopnie oparzeń są to:

  • stopień pierwszy, gdzie u dziecka widoczny jest niewielki obrzęk, zaczerwienienie a odczuwany ból jest do zniesienia,
  • stopień drugi, gdzie dziecko odczuwa silny ból pojawia się obrzęk a także widoczne, wypełnione płynem pęcherze,
  • stopień trzeci, gdzie mamy do czynienia z martwicą naskórka,
  • stopień czwarty, związany z bardzo głębokimi zniszczeniami skóry, mięśni a nawet kości.

Pierwsza pomoc przy poparzeniu u dziecka

Leczenie oraz jego sposób jest zależne od stopnia i rodzaju oparzenia. W przypadku oparzeń I i II stopnia możliwa jest pomoc dziecku w domu (stosowane są kremy, maści, płyny oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe). W przypadku oparzeń III stopnia konieczne jest udzielenie pomocy dziecku w szpitalu, podobnie jak w przypadku oparzeń IV stopnia. Niektóre oparzenia wymagają zabiegów chirurgicznych oraz długotrwałej terapii.  

Jeśli nasze dziecko, wyleje na siebie np. gorące mleko czy wodę, należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce, przyłożyć opatrunek jałowy lub chłodzący. Jeśli sytuacja tego wymaga należy unieruchomić poparzona kończynę i wezwać pogotowie ratunkowe.

Nie podawajmy dziecku żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli na skórze pojawią się bąble nie wolno ich przebijać. Ważne jest zachowanie warunków sterylnych, by nie zakazić niczym rany. Jeśli dziecko przebywało zbyt długo na słońcu i się poparzyło, koniecznie należy zapewnić mu cień i podawać płyny.

W przypadku poparzeń chemicznych należy jak najszybciej wezwać pogotowie, przemyć część ciała dziecka zimną wodą, zdjąć ubranie, które przylega do ciała i przyłożyć jałowy opatrunek.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze