Zaloguj
Reklama

Półpasiec u dzieci

Wizyta położnej
Fot. medforum
Wizyta położnej
(4)

Półpasiec, inaczej ziarnica, zaliczany jest do chorób zakaźnych, które wywołane są przez ten sam wirus co w przypadku ospy wietrznej (Herpesvirus varicella zoster). Po wyleczeniu ospy, wirus ten pozostaje w naszych zwojach nerwowych i niestety na skutek różnych czynników (osłabienie organizmu, choroby, ostre infekcje, stres) może ujawić się właśnie jako półpasiec.

Reklama

Półpasiec może przyjmować różne formy, ale jego charakterystycznymi objawami jest wysypka oraz ból (często bardzo silny). W przypadku dzieci choroba ta zawsze wymaga leczenia podobnie jak w przypadku osób dorosłych i starszych.

Drogi zakażenia i czynniki sprzyjające rozwojowi półpaśca u dzieci

Wirusem półpaśca można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub drogą kropelkową. Co ważne, także wtedy gdy mamy kontakt z pacjentem chorym na ospę wietrzną.

Czynnikami mającym wpływ na rozwój półpaśca u dzieci są między innymi:

  • zaburzenia odporności,
  • choroba nowotworowa czy
  • stosowanie niektórych leków (np. kortykosterydów).

Objawy półpaśca u dzieci

W przypadku dzieci półpasiec w większości przypadków przebiega łagodnie. Uaktywnienie wirusa prowadzi do rozwoju stanu zapalnego nerwu czuciowego i skóry, która go unerwia. W konsekwencji tego pojawia się bardzo silny ból, który ma charakter piekący, kłujący lub szczypiący.


fot. panthermedia

Dodatkowo na skórze w miejscu bólu i jego okolicach po około trzech dniach pojawia się wysypka z pęcherzykami różnej wielkości. Zmiany te obejmują lewą bądź prawą stronę ciała (rzadko oby dwie). Mogą pojawić się na plecach, na boku, twarzy czy klatce piersiowej.

Pęcherze wypełnione są płynem i mają tendencję do swędzenia - nie wolno ich jednak rozdrapywać. Po pierwsze nie przynosi to ukojenia, po drugie może doprowadzić do podrażnień. Dziecko zatem należy bardzo pilnować. Zmianom skórnym oraz bólowi w ich okolicy towarzyszy bardzo często ból i zawroty głowy, temperatura, zmęczenie oraz ogólne rozbicie. Objawy te utrzymują się do około 4 tygodni.

 

Półpaciec - leczenie

Dziecko, u którego podejrzewamy półpasiec powinno zostać zbadane przez lekarza- pediatrę. Konieczne jest także włączenie odpowiedniego leczenia. Stosowane są płyny oraz maści na zmiany skórne, które mają działanie odkażające i łagodzące swędzenie. Konieczne jest także stosowanie środków przeciwbólowych (jest to zależne od wieku oraz wagi dziecka).

Środków tych nie wolno podawać bez konsultacji z lekarzem. Lekarz może także włączyć leki o działaniu przeciwwirusowym.


fot. panthermedia

Pamiętajmy o właściwym ubiorze dla dziecka, zwłaszcza w okolicach bolesnych i zajętych przez pęcherzyki oraz o tym, iż dziecko powinno przebywać w ciepłym pomieszczeniu i właściwie się odżywiać.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze