Zaloguj
Reklama

Okres przeziębień u dzieci - jak sobie z tym radzić?

Przeziębienie u dziecka
Fot. medforum
Przeziębienie u dziecka
(0)

Lekkie przeziębienie u dziecka w większości przypadków nie wymaga interwencji ze strony pediatry. W sytuacji gdy objawy nie ustępują, a nasza pociecha czuje się coraz gorzej powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet lekkie przeziębienie należy leczyć (choćby domowymi sposobami) gdyż może się z niego rozwinąć poważna choroba. Jak dbać o dziecko podczas przeziębienia?

Reklama

Spis treści:

  1. Do czego może doprowadzić nieleczone przeziębienie?
  2. Objawy przeziębienia

Do czego może doprowadzić nieleczone przeziębienie?

Dzieci w okresie jesienno-zimowym są bardzo podatne na przeziębienia. W przedszkolu czy w szkole wystarczy by jedno dziecko było chore bądź przeziębione a reszta zaraża się od niego.

Pamiętajmy o tym, że nie leczone przeziębienie może doprowadzi do poważnych chorób w tym:

  • zapalenia zatok,
  • zapalenia płuc,
  • zapalenia oskrzeli.

Przeziębienie u dziecka, fot. panthermedia

Objawy przeziębienia

W początkowej fazie przeziębienia możemy zauważyć u dziecka:

  • kaszel suchy, który z czasem zamienia się na mokry. Warto podawać dziecku leki wyksztuśne (gdy nie może odkaszlnąć) bądź przeciwkaszlowe (gdy nie zamyka mu się buzia). Dostępne są one w aptekach. Jeśli jednak kaszel nie ustępuje a nasza pociecha dusi się czy ma odruchy wymiotne powinniśmy skontaktować się z pediatrą
  • katar to objaw, który zawsze towarzyszy przeziębieniu. Wywołują go wirusy, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego. Na katar dzieciom najbardziej pomagają inhalacje, nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa pociecha (także tego, w którym śpi), nacieranie pleców oraz klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi. W większości przypadków katar ustępuje po około tygodniu.
  • ból gardła bardzo często towarzyszy dzieciom podczas przeziębienia. Można podawać im tabletki do ssania, robić okłady z liści kapusty, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.
  • podwyższona temperatura bądź gorączka. Dziecku należy podawać leki zbijające temperaturę. W sytuacji gdy będzie ona bardzo wysoka a po podaniu leków nie będzie ulegała obniżeniu należy zgłosić się do lekarza.

Przeziębienie nie stanowi zagrożenia dla dziecka, w sytuacji gdy objawy nie będą ustępowały należy zgłosić się do pediatry. Pamiętajmy o tym, że przenoszone przeziębienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze