Zaloguj
Reklama

Nerwica u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Wychowanie dziecka
Fot. shutterstock
Wychowanie dziecka
(3)

Zaburzenia nerwicowe u dzieci przyjmują różne postacie trwającego wiele lat lęku, który nieleczony rzutuje na ich późniejszym życiu. Szacuje się, że w Polsce z nerwicą zmaga się co 5. dziecko. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę i jak ją leczyć.

Reklama

Nerwica to poważna przypadłość, niejednokrotnie uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie dziecka. Leczenie jest długotrwałe i trudne. Często niestety nie da się całkowicie pokonać nerwicy.

Ważne! Na nerwicę choruje 10-15% dzieci w wieku szkolnym. Do okresu dojrzewania równo między chłopców i dziewczynki rozkłada się zachorowalność. Po tym okresie (12-14 lat) nerwica częściej dotyka dziewczynki.

Nerwica – czym jest i skąd się bierze?

Nerwica jest zaburzeniem lękowym. Może objawiać się pod różnymi postaciami:

  • fobia,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (napady silnego lęku),
  • lęk separacyjny,
  • fobie specyficzne.

Zdaniem specjalistów wpływ na wzmożone zapadanie dzieci na nerwicę, jakie można zaobserwować na przestrzeni lat, to pokłosie stresu w domu oraz szkole, z którym dziecko spotyka się od najmłodszych lat.

Nie ma jednej przyczyny zaburzeń nerwowych. Pewną rolę w podatności na zapadnięcie na to schorzenie odgrywają geny. Jednakże nie jest tak, że każde pokolenie musi odziedziczyć nerwicę.

Ważne! Dziedziczy się podatność, która zależna jest od współdziałania wielu genów. W przypadku nałożenia się na ową podatność różnych czynników (m.in. stres w szkole) powstaje duże prawdopodobieństwo wystąpienia nerwicy.

W podatności na nerwicę istotna jest także konstrukcja psychiczna dziecka i sposób poradzenia sobie z lękiem.  

Nerwica – najczęstsze postaci

Objawy uwarunkowane są wiekiem dziecka. Przykładowo zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) rozwijają się zazwyczaj u dzieci w wieku 8-10 lat. Lęk separacyjny pojawia się u dzieci 3-5 lat (do około 5. roku życia powinien ustąpić). Występujący tego rodzaju lęk u dziecka 8 lat, jest już zaburzeniem.

Ważne! Należy pamiętać, że lęk jest czymś normalnym – ostrzega, pomaga dostosować się do otoczenia. Zaburzenie pojawia się wtedy, gdy lęk staje się normą, wpływając na jakość funkcjonowania organizmu.

Dziecko lęk może odczuwać w różnych sytuacjach, jak i różne czynniki mogą go wywoływać (m.in. pójcie do szkoły, deszcz, wiatr).

fot. panthermedia

Nerwica – kiedy iść do specjalisty?

Rozpoznanie w porę nerwicy u dziecka pozwala na leczenie zakończone sukcesem. Należy obserwować swoją latorośl. Niepokój powinno wzbudzić, gdy dziecko:

  • zaczyna bać się rzeczy normalnych (m.in. deszcz),
  • wykonuje irracjonalne czynności (m.in. myje ręce kilkanaście razy, uważając, że jak tego nie zrobi, to komuś z bliskich coś się stanie),
  • jest smutne,
  • ma kłopoty z koncentracją,
  • nie chce wychodzić z domu.

W takim przypadku warto zasięgnąć opinii psychologa. Dobrze jest, by na początek sam rodzic udał się do specjalisty. Po zebraniu wywiadu psycholog może odpowiednio przygotować się do spotkania z dzieckiem. Ponadto może skonfrontować to, co powiedział rodzic z tym, co powie dziecko. 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze