Zaloguj
Reklama

Narkotyki u dziecka

Autorzy: mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny
Zażywanie narkotyków
Fot. medforum
Zażywanie narkotyków
(0)

Omówiono typowe objawy stosowania różnych środków odurzających oraz podstawowe zasady postępowania przy podejrzeniu stosowania narkotyków przez dziecko.

Reklama

Jak wykazują badania socjologiczno-medyczne, liczba osób nieletnich sięgających po narkotyki rośnie. Młodzież coraz częściej stawia „na tej samej półce” alkohol, papierosy oraz marihuanę a także nierzadko inne środki odurzające. Dlaczego tak się dzieje? Co pociąga osoby nieletnie ku tego typu atrakcjom? Na pewno ogromne znaczenie mają tutaj: relatywnie niska cena, dostępność oraz moda. Jednakże jak to się dzieje, że jedni uczują opór przed spróbowaniem, inni to czynią w celu „rozpoznania” a inni bardzo szybko przywiązują się do substancji psychoaktywnych?

Istnieją pewne cechy osobowościowe oraz zachowania młodych ludzi, które mogą predysponować do brania narkotyków w przyszłości. Należą do nich: buntowniczość, nonkonformizm, tolerancyjność wobec niezwykłych lub dewiacyjnych zachowań, a także stosunkowo mało wygórowane ambicje i niewielkie zainteresowanie nauką w szkole czy chęcią zrobienia kariery, jak również niezależny umysł, chęć polegania na samym sobie oraz niechęć do przestrzegania zasad.

Można także przypuszczać, iż łatwiej będzie wziąć narkotyki osobie, która nie ma swojej pasji, czegoś co ją pochłania i zajmuje jej znaczną część wolnego czasu. Część młodzieży biorąca narkotyki ma za sobą drobne wykroczenia, lubi demonstracyjnie pić wino czy piwo oraz wcześnie rozpoczyna współżycie seksualne. Pozostała część pochodzi z tzw normalnych domów, gdzie jednak nie zawsze dziecko czuje się naprawdę kochane i akceptowane, gdzie czasem rodzice nie mają czasu porozmawiać z nim o drobnych kłopotach, radościach, smutkach, rzeczach mniej lub bardziej ważnych dla ich syna czy córki.

Dzieci osoby nadużywającej alkoholu lub osoby, która zawsze nosi przy sobie receptę na jakieś środki psychoaktywne, częściej zażywają narkotyki inne niż marihuana – z czego można wysunąć wniosek, iż przyjęły one od rodziców pogląd, że stres wymaga chemicznego rozładowania.  Spożycie narkotyków jest wyższe u sierot i półsierot, dzieci pochodzących z rodzin o wysokim poziomie stresu oraz konfliktowych a także tych, którzy sami używali kiedyś narkotyków lub pili nałogowo alkohol. Jest również wyższe w rodzinach, gdzie dzieci są traktowane zbyt pobłażliwie i tolerancyjnie, co może wiązać się z niezaspokojeniem potrzeby jasnych i adekwatnych reguł postępowania.

fot. ojoimages

Bezpośrednimi dowodami na to, że dziecko przyjmuje narkotyki są: dziwnie wyglądające niedopałki papierosów, szklane lufki, proszek w zwitkach papieru, małe plastikowe torebki, tabletki lub kapsułki. Ci, którzy regularnie wdychają rozpuszczalnik, pozostawiają często wyraźne ślady: podejrzany zapach wydobywający się z łazienki lub dziwny zapach oddechu, w koszu na śmieci plastikowe torby, puszki, butelki lub szmaty: plamy na ubraniach lub pościeli, wypłowiałe rękawy (od ukradkowego wdychania); wypryski lub ranki w okolicach ust i nosa, popękane czy wysuszone usta, chroniczny kaszel i przeziębienie. Odkrycie igieł, strzykawek lub ampułek świadczy, że problem jest poważny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Robson P.: Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997

    2. Fadeyean M. Mc: Narkotyki wiedzieć więcej. Praktyczny przewodnik dla zaniepokojonych rodziców, Emblemat, Warszawa 2000

    3. Rogala – Obłękowska J.: Narkoman w rodzinie. Wskazania do terapii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2002.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze