Zaloguj
Reklama

Najczęstsze objawy zatruć pokarmowych w czasie wakacji

Autorzy: Edyta Bańcyr
Dzieci na pikniku
Fot. Pantherstock
Dzieci na pikniku
(0)

Lato w pełni. Zachęcają nas kolorowe desery, lody, ryby prosto z łowiska… Jednak wiele potraw okazuje się źródłem groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą zamienić wakacje w koszmar. Na co więc uważać aby nie stać się ich ofiarą?

Reklama

Za zatrucia pokarmowe uznawane są wszystkie zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, spowodowane spożyciem żywności, w której znajdowały się drobnoustroje bądź produkty ich metabolizmu czyli toksyny.  W zależności od rodzaju, wyróżnia się trzy zasadnicze grupy zatruć: intoksykacje, infekcje i toksykoinfekcje.

Intoksykacje, wywoływane są przez spożycie produktów, zawierających toksyny bakteryjne. Co istotne, w produkcie nie muszą znajdować się żywe komórki! Znanym przykładem toksykoinfekcji, są zatrucia jadem kiełbasianym czy pałeczkami okrężnicy.

Infekcje wywoływane są przez komórki bakteryjne, które spożyte wraz z pożywieniem kolonizują nabłonek jelita.Powszechnymi, wakacyjnymi infekcjami jest spożycie pałeczek Salmonella, które chętnie namnażają się w deserach lodowych.

Poza zatruciami wywoływanymi przez bakterie, często padamy ofiarami wirusów i grzybów.  Zatrucia wirusowe  najczęściej objawiają się silnymi zaburzeniami pracy żołądka i jelit.  Zatrucia grzybicze charakteryzują się przewlekłym przebiegiem. Zatrucia te są o tyle groźne, że przez długi czas nie dają żadnych objawów, atakując tym samym komórki wątroby czy innych narządów wewnętrznych, co może skutkować późniejszymi groźnymi powikłaniami.

Najczęstsze objawy,które powinny wzbudzić nasz niepokój:

  • gwałtowne biegunki, nie ustępujące nawet po podaniu środków hamujących,
  • silne bóle brzucha,
  • kłucie w boku i towarzyszące temu wymioty/biegunka,
  • gorączka,
  • mdłości.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wojtatowicz M., Stempniewicz R., Żarowska B. Mikrobiologia żywności. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2009

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze