Reklama:

Mukowiscydoza - groźna choroba genetyczna

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Mukowiscydoza - groźna choroba genetyczna

Shutterstock

Inhalacja w astmie dziecięcej

Mukowiscydoza jest postępującą chorobą genetyczną, która powoduje trwałe infekcje płuc, ogranicza możliwość oddychania oraz powoduje dysfunkcje innych narządów wewnętrznych. Choroba ta należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych.

Reklama:

Leczenie

Typ i ciężkość objawów mukowiscydozy może się znacząco różnić w zależności od osoby. Chociaż plany leczenia mogą zawierać wiele tych samych elementów, są one dostosowane do unikalnych potrzeb każdego chorego.

Osoby z mukowiscydozą muszą ściśle współpracować ze specjalistami medycznymi i rodzinami, aby stworzyć zindywidualizowane plany leczenia.

Każdego dnia osoby z mukowiscydozą muszą korzystać z następujących terapii:

  • Opróżnianie dróg oddechowych, aby pomóc rozluźnić i pozbyć się gęstego śluzu, który może gromadzić się w płucach. Niektóre techniki oczyszczania dróg oddechowych wymagają pomocy członków rodziny, przyjaciół lub terapeutów. Wiele osób z mukowiscydozą używa nadmuchiwanej kamizelki, która wibruje klatkę piersiową z dużą częstotliwością, aby pomóc rozluźnić i rozrzedzić śluz.
  • Leki wziewne do otwierania dróg oddechowych lub rozcieńczania śluzu. Są to leki płynne, które są wytwarzane w postaci pary lub aerozolu. Leki te obejmują antybiotyki zwalczające infekcje płuc i pomagają utrzymać drogi oddechowe w czystości.
  • Leki umożliwiające wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. Suplementy te są przyjmowane z każdym posiłkiem. Osoby z mukowiscydozą zwykle przyjmują również multiwitaminy.

Jak funkcjonować z chorobą?

Mukowiscydoza jest chorobą kompleksową, a rodzaje i nasilenie objawów mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Wiele różnych czynników może wpływać na zdrowie danej osoby i przebieg choroby.

Osoby cierpiące na mukowiscydozę są bardziej narażone na infekcje płuc, ponieważ gęsty, lepki śluz gromadzi się w płucach, umożliwiając rozwój i namnażanie zarazków. Infekcje płuc, wywołane głównie przez bakterie, są poważnym i przewlekłym problemem dla wielu osób żyjących z tą chorobą. Minimalizacja kontaktu z drobnoustrojami jest głównym problemem dla osób cierpiących na mukowiscydozę.

Gromadzenie się śluzu w trzustce może również powstrzymać wchłanianie pokarmu i kluczowych składników odżywczych, co prowadzi do niedożywienia i niedoboru masy. W wątrobie śluz może blokować przewód żółciowy, powodując chorobę wątroby. U mężczyzn mukowiscydoza może powodować niepłodność.

fot. panthermedia

Przełomowe terapie umożliwiają osobom chorym na mukowiscydozę dłuższe przeżycie. Dzisiaj wiek przeżycia z tą chorobą wynosi ok. 40 lat, gdzie jeszcze w latach 50 XX wieku, przeżywalność była dużo niższa, bowiem chorzy często umierali we wczesnym dzieciństwie.

Ze względu na ogromny postęp w dziedzinie badań i opieki, wiele osób z mukowiscydozą żyje wystarczająco długo, aby zrealizować swoje marzenia o uczęszczaniu na studia, karierze zawodowej, ślubie i posiadaniu dzieci.

Pomimo znacznego postęp w leczeniu tej choroby, nadal nie ma skutecznego lekarstwa, a wiele osób umiera przedwcześnie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kinaza kreatynowa, CK, izoenzym MB.
Witam, w maju ubiegłego roku gdy córka miała 3 miesiące trafiłyśmy do szpitala z zapaleniem płuc, w badaniach krwi podwyższone Alat, Aspat do kontroli w poradni. Pediatra w sierpniu zleciła zbadanie ...
gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Pasożyty
Witam mam do państwa pytanie gdyż pojawiła się u jednego domownika glista ludzka cała rodzina dostała przepisany zentel oprócz 4 letniego dziecka które najpierw musi zrobić badania kału i moje pytani...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Iga u 11 latka
Witam serdecznie, zbadaliśmy poziom immunoglobulin, gdyż syn często chorował w lipcu 2023 r poziom - 0,17 Później w styczniu poziom 0,01, a teraz odebrałam wynik
Reklama:
Reklama: