Zaloguj
Reklama

Moje dziecko przeklina! Jak temu zaradzić?

Złość u dziecka
Fot. shutterstock
Złość u dziecka
(0)

Dzieci każdego dnia badają reakcje swoich rodziców na pewne zachowania. Co ważne sprawdzają one w ten sposób także ich wytrzymałość. Niestety u dzieci jest tak, że zwracają one uwagę na to w jaki sposób zareaguje otoczenie na ich sposób postępowania oraz zachowanie. W większości przypadków malec przekracza ogólnie przyjęte normy aby „zadziwić”/zaskoczyć swoich słuchaczy, wzbudzić silne emocje bądź na skutek sprzeciwienia się rodzicom (np. pokazania swojego niezadowolenia, frustracji czy zmęczenia). Jednym z powszechnie stosowanych zachowań jest przeklinanie. Dlaczego dzieci przeklinają? Skąd się uczą przeklinać? Co zrobić gdy dziecko używa wulgaryzmów?

Reklama

Co wiemy o przeklinaniu u dzieci?

Kilkuletnie dzieci, postępują zazwyczaj według bodźców które dostarcza im otoczenie. Nie ulega wątpliwości, że chcą przypodobać się osobą je obserwującym. Niestety wielu zachowań naszych pociech nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wraz z wiekiem dziecko uczy się nowych słów, sposobów reagowania na zachowania czy wydarzenia oraz postępowania. Wielu rodzicom wydaje się, że dziecko nie słyszy o czym rozmawiają (między sobą czy przez telefon) i jakich używają słów- jest to bardzo błędne przekonanie. Nasza pociecha słyszy wszystko i wykorzysta posiadaną przez siebie wiedzę w najmniej odpowiednim momencie.

Przyczyn przeklinania (używania brzydkich słów) naszych dzieci jest bardzo wiele. W przypadku dzieci są to:

  • powtarzanie zasłyszanych, wypowiadane przez rodziców brzydkich słów (przeklinanie) podczas rozmów z koleżanką bądź w rozmowie telefonicznej,
  • zasłyszenie wulgaryzmów z telewizji bądź w Internecie,
  • zasłyszenie brzydkich słów od kolegów i koleżanek.

Nie ulega wątpliwości, że grupa rówieśnicza odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Zatem nie ma sensu zakazywać dziecku kontaktu z nimi gdyż odwróci się to przeciwko nam, doprowadzi do buntów oraz agresji ze strony naszego dziecka.

fot. panthermedia

Co zrobić gdy dziecko przeklina?

Jeśli nasza pociecha słyszy, że przeklinamy sama będzie przeklinała. Nie ma sensu by stosować w przypadku dzieci kary gdyż w większości przypadków nie przynoszą one skutku. Nie ma także sensu tłumaczenie naszemu maluszkowi że przeklinanie jest brzydkie skoro sami nadal będziemy to robili. Najlepszym sposobem by oduczyć dziecko przeklinania jest kontrola własnych słów. Pamiętajmy bowiem o tym, że dzieci uczą się najwięcej od rodziców.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze