Zaloguj
Reklama

Moje dziecko nie chce jeść – rady dla mam niejadków

Karmienie niemowlaka
Fot. panthermedia
Karmienie niemowlaka
(5)

Twoje dziecko nie chce jeść? Przyczyny niechęci do spożywania posiłków mogą być różne. Warto zastanowić się co jest przyczyną problemów z regularnym spożywaniem posiłku u naszej pociechy.

Reklama

Spis treści:

 1. Nie chcę jeść! Nie będę!
 2. Problemy zdrowotne
 3. Inne aspekty
 4. Sygnały ostrzegawcze, które powinny wzbudzić niepokój

Nie chcę jeść! Nie będę!

Problemy z apetytem dotykają wszystkich dzieci, na każdym etapie rozwoju. Jak szacują lekarze, największymi niejadkami są dzieci pomiędzy 2 a 5 rokiem życia.  Należy zaznaczyć, że po intensywnym rozwoju w pierwszych dwunastu miesiącach życia, dzieci wkraczające w okres pomiędzy drugim a piątym rokiem życia zwalniają tempo wzrostu. Co jednak może powodować brak apetytu u dzieci?

Problemy zdrowotne

Infekcje – czy to wirusowe czy bakteryjne powodują obniżenie apetytu – ból gardła, katar nie zachęcają do jedzenia. Problemy zdrowotne to również anemia, niedobór żelaza czy zarażenie pasożytami co również wpływa na brak apetytu i co za tym idzie, spadek wagi. Dużą rolę odgrywają również problemy związane z funkcjonowanie układu pokarmowego – alergia, nietolerancje pokarmowe, zaparcia, zespół jelita drażliwego wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które dziecko może wiązać ze spożyciem posiłku. Również problemy z tarczycą mogą wpływać na niechęć do spożywania posiłków.

Inne aspekty

Co jeszcze może zniechęcać dziecko do jedzenia? Nieatrakcyjny wygląd posiłku, monotonia – tak, to też ma wpływ na to, czy dziecko chce jeść. Co jednak w sytuacji, jeżeli dziecko konsekwentnie odmawia jedzenia? W przypadku noworodków problemy z brakiem apetytu mogą wynikać z problemów zdrowotnych lub być konsekwencją nieprawidłowej techniki karmienia. Warto wtedy spróbować skontaktować się z położoną, pediatrą lub doradcą laktacyjnym. W przypadku niemowląt problemy często pojawiają się w przypadku rozszerzania diety – wtedy warto zastosować technikę małych kroków i nic na siłę.

Sygnały ostrzegawcze, które powinny wzbudzić niepokój

Są sytuacje, gdy dłuższe epizody niechęci do jedzenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W sytuacji, gdy zaobserwujesz:

 • Długo utrzymującą się niechęć do jedzenia,
 • Gwałtowny spadek masy ciała,
 • Zwiększone pragnienie,
 • Częstsze oddawanie moczu,
 • Wzdęcia, luźne stolce, stolce z krwią
 • Zmiany w wyglądzie śluzówek włosów, skóry, paznokci
 • Senność,
 • Apatia,
 • Obniżony nastrój,
 • Świąd odbytu

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów – skontaktuj się z pediatrą. Dziecko może borykać się z infekcją, która powoduje niechęć do jedzenia. Co jednak w sytuacji, gdy dziecko nie chce jeść? Poza zweryfikowaniem, czy podstawą problemu nie są problemy zdrowotne, warto przemyśleć „strategię” i spróbować np. urozmaicić menu. Czasami już zmiana wyglądu posiłku może zachęcić do jedzenia – u młodszych dzieci sprawdzają się kolorowe posiłki, kanapki w kształcie zwierzątek czy udekorowane wymyślnymi elementami wyciętymi z warzyw czy żółtego sera. Jeśli dziecko ma ulubione potrawy – nie rezygnuj z nich. Na etapie niechęci do jedzenia to właśnie ulubione potrawy mogą stać się posiłkami, które dziecko będzie spożywać najchętniej.

Co ważne, ogranicz słodycze i cukier – nadmierne spożycie cukru zaburza uczucie głodu/sytości, przez co apetyt również może nie dopisywać. W żadnym wypadku nie ignoruj niechęci dziecka do jedzenia! Zawsze postaraj się znaleźć przyczynę, co ułatwi odpowiednią reakcję.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze