Zaloguj
Reklama

Mniej drapania, miej swędzenia - jedwab czy bawełna w Atopowym Zapaleniu Skóry

Autorzy: DermaSilk, informacja prasowa asmediadesign, zdjęcia: ojoimages
Dziecko na łące
Fot. ojoimages
Dziecko na łące
(3)

Chora, alergiczna, atopowa skóra wymaga wyjątkowej i czułej opieki. Alergikom skórnym lekarze polecają odzież oraz bieliznę z naturalnych materiałów, w tym z bawełny i naturalnego, oczyszczonego jedwabiu. Co wybrać, aby zminimalizować objawy AZS, zoptymalizować leczenie oraz zmniejszyć ryzyko nasileń?

Reklama

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, a także nawrotowa. Dotyczy dwóch zewnętrznych warstw skóry. Główne objawy to wybitnie nasilony świąd w charakterystycznych lokalizacjach (w zgięciach kolan i łokci) oraz zmiany skórne (tzw. wysięki). Chorzy na AZS muszą ściśle przestrzegać kilku zasad dotyczących materiałów odzieży czy bielizny, które noszą  i niestety często mija się to z obowiązującymi trendami dotyczącymi tkanin. To skóra dyktuje chorym, co mogą ubierać i wybiera naturalne, antyalergiczne tkaniny. W leczeniu i profilaktyce AZS odzież jest jednym ze środków terapeutycznych, gdyż to ona towarzyszy skórze przez cały czas i jest jej najbliższa. Najnowsze badania wskazują, że dobra bielizna istotnie wpływa na wsparcie w leczeniu AZS. Warto stosować odpowiednią odzież i bieliznę profilaktycznie, nie tylko w stanach zapalnych czy nasileniu objawów.

A jaka jest idealna tkanina terapeutyczna w AZS?

Przede wszystkim niedrażniąca nadwrażliwej skóry, kontrolująca temperaturę ciała i usuwająca nadmiar wilgoci bez wysuszania skóry, antybakteryjna, antystatyczna, łatwa oraz wygodna w noszeniu i pielęgnacji, a także zmniejszająca obciążenie skóry lekami na AZS, które działają określony czas po ich nałożeniu na chorą skórę.

 

fot. ojoimages

Bawełna czy jedwab?

Wrażliwej lub chorej skórze często poleca się bieliznę z bawełny. Jednak nie jest to najlepszy wybór z punktu widzenia całego procesu terapeutycznego. Bawełna ma pewne wady, których pozbawiony jest jedwab. Jedwabne włókna są wyjątkowo długie (ponad 800 m), dzięki czemu materiał jest gładki, nie odchodzą od niego końcówki włókien (tak, jak to ma miejsce w przypadku tkaniny bawełnianej) mogące podrażniać wrażliwą skórę.

Bawełna

Produkcja taniej bawełny na masową skalę ma negatywny wpływ na środowisko, głównie ze względu na towarzyszące produkcji procesy chemiczne. Szkodliwe substancje absorbowane są już przez same rośliny. Na etapie produkcji bawełna ma kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi takimi, jak: barwniki, środki zmiękczające, środki chroniące materiał przed zabrudzeniem, wodą i zagnieceniami (w tym celu stosowany bywa formaldehyd: zabroniony już, choć według raportu Państwowej Inspekcji Handlowej z 2010 czasem jeszcze spotykany), mogą zawierać też produkty ropopochodne. Osoby z alergią skórną szczególnie muszą zwracać uwagę na rodzaj bawełny, z której wykonane są ubrania i wybierać bawełnę organiczną, która nie powinna wywoływać podrażnienia związkami chemicznymi skomplikowanego procesu produkcji.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze