Zaloguj
Reklama

Metoda Baby Led Weaning (BLW) – co to takiego?

Autorzy: lek. Katarzyna Górowska-Kowolik
Uśmiechnięte dziecko
Fot. panthermedia
Uśmiechnięte dziecko
(0)

Baby Led Weaning to alternatywna metoda wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów uzupełniających, której podstawę stanowi sposób karmienia oparty o samodzielny wybór dziecka.

Reklama

Podstawowa zasada prawidłowego karmienia – rodzic decyduje, kiedy i jaki dziecko zje posiłek, a dziecko, czy i ile zje.
W przypadku BLW opiekunowie komponują posiłek składający się z kilku produktów o konsystencji dostosowanej do wieku dziecka, a dziecko samo decyduje o tym, co wybierze oraz ile i jak szybko zje.

Kiedy można zastosować BLW?

Ponieważ metoda zakłada pominięcie etapu karmienia łyżeczką, dla jej zastosowania istotnym jest osiągnięcie przez niemowlę kilku podstawowych umiejętności, tj. umiejętność samodzielnego siedzenia oraz gryzienia i żucia. W związku z powyższym moment wprowadzenia BLW przypada najczęściej na 6-7 m.ż. dziecka. Do tego czasu optymalnie dziecko karmione jest w sposób wyłączny piersią i karmienie to kontynuuje się także w okresie rozszerzania diety.

Jak powinien wyglądać posiłek?  

 • dziecko uczestniczy w posiłku przy jednym stole z opiekunami i krewnymi,
 • pokarmy muszą zostać podane w takiej formie, aby dziecko mogło swobodnie chwycić je do rączki,
 • początkowo dziecko je palcami, a następnie przyzwyczaja się do używania sztućców,
 • posiłek zawsze musi odbywać się pod kontrolą opiekunów.

fot. panthermedia

Jakie produkty można podać dziecku i jak je przygotować?

Stopień rozdrobnienia produktów zależy od wieku dziecka. Przed podaniem posiłku należy sprawdzić, czy podawane pokarmy są odpowiednio przygotowane. Dla dzieci najmłodszych właściwie podane warzywa i owoce to takie, który daje się rozgnieść językiem o podniebienie. W przypadku produktów, takich jak mięso, kawałki muszą być na tyle duże, aby nie odrywały się w trakcie ssania i żucia. Należy unikać jedzenia, które po włożeniu do buzi może ulec rozkruszeniu. W przypadku krojenia produktu w słupki ich długość powinna odpowiadać przynajmniej wielkości pięści dziecka.

Zwykle na jeden posiłek przypada od 3 do 4 różnych produktów, optymalnie początkowo po jednym kawałku z każdego produktu. Kolejne kawałki dokładamy po spożyciu przez dziecko poprzednich.

Częstym błędem w jadłospisie dziecka karmionego metodą BLW jest pomijanie kaszek zbożowych. Ze względu na ich konsystencję i trudności z odpowiednim przygotowaniem produktu są one często niesłusznie unikane przy komponowaniu posiłku. Kaszki zbożowe stanowią cenne źródło żelaza, szczególnie w pierwszym okresie rozszerzania diety i nie powinny być pomijane.

Produkty wskazane w trakcie rozszerzania diety BLW:

 • dowolne owoce i warzywa (zwykle pokrojone w słupki lub plastry),
 • produkty zbożowe – makaron, pieczywo, kleiste kaszki zbożowe,
 • ryby, mięso, podroby,
 • sery,
 • ugotowane jajko.

Produkty, których nalezy unikać w przypadku BLW: orzeszki, popcorn, całe winogrona

Jak skomponować posiłek?

Właściwe zbilansowanie składu proponowanego posiłku pozwala na adekwatną podaż składników pokarmowych przy równoczesnym pozostawieniu dziecku możliwości wyboru. W tym celu stworzono modyfikację metody BLW, jaką jest schemat Baby Led Introduction to SolidS (BLISS). BLISS został zaprojektowany celem zapobiegania niedoborom żelaza związanym z tradycyjnym BLW.

Każdy posiłek w formule BLISS powinien zawierać 3 rodzaje produktów:

 • produkty bogate w żelazo, np. czerwone mięso, podroby, kaszka zbożowa,
 • produkty bogatoenergetyczne, np. ser,
 • warzywo lub owoc.

Potencjalne zalety metody BLW:   

 • umożliwia szybsze osiągnięcie umiejętności samodzielnego spożywania posiłków,  
 • pozwala uniknąć częstego błędu, jakim jest przekarmianie dziecka przez opiekunów,  
 • kształtuje w dziecku umiejętności samoregulacji w zakresie podaży energii,
 • promuje lepszą akceptację różnorodnych produktów uzupełniających, w tym warzyw i produktów nieprzetworzonych,
 • zachęca do bardziej rodzinnego spożywania posiłków,
 • umożliwia podanie dziecku wybranych pokarmów z rodzinnego stołu.

Ryzyko związane ze stosowaniem metody:

 • niekontrolowany „transfer” pokarmów z rodzinnego stołu do diety dziecka (w szczególności nadmierna podaż z dietą cukrów prostych i sodu),
 • niewystarczająca podaż żelaza oraz innych mikroelementów,
 • niewystarczająca wartość energetyczna spożywanych posiłków.

Wbrew powszechnej opinii epizody uduszenia w wyniku aspiracji pokarmu w trakcie karmienia metodą BLW są rzadkością.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. Fewtrell, Mary, et al. Complementary feeding: A position paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) committee on nutrition. Journal of pediatric gastroenterology and nutrition, 2017, 64.1: 119-132.
  2. Arantes, A. L. A., Neves, F. S., Campos, A. A. L., & Pereira Netto, M. (2018). The Baby-Led Weaning method (BLW) in the context of complementary feeding: a review. Revista Paulista de Pediatria 3. Pleskaczyńska A., Dobrzańska A. Profilaktyka niedoboru żelaza i leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza w 1 roku życia – standardy postępowania. Standardy medyczne/Pediatria, 2018, 15.3: 349-354. 4. Daniels, L., Taylor, R. W., Williams, S. M., Gibson, R. S., Fleming, E. A., Wheeler, B. J., ... & Heath, A. L. M. (2018). Impact of a modified version of Baby-Led Weaning on iron intake and status: A randomised controlled trial. BMJ open, 8(6), e019036.

Reklama
(0)
Komentarze