Zaloguj
Reklama

Krzywica u dzieci

Dziecko na wózku inwalidzkim
Fot. Pantherstock
Dziecko na wózku inwalidzkim
(3)

Krzywica wywoływana jest w większości przypadków niedoborem witaminy D w organizmie. Brak leczenia tej choroby prowadzi do różnego rodzaju deformacji w obrębie kości (kończyn, kręgosłupa), szpakowatości oraz widocznej koślawości.

Reklama

Krzywica jest chorobą, której można zapobiec, wystarczy by organizm miał dostarczaną odpowiednią ilość witaminy D3. Jeśli nie wiemy jak dawkować tę witaminę naszemu dziecku, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Czym jest krzywica i skąd się bierze u dzieci?

Witamina D3 pełni wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie między innymi są to: wzmacnianie układu odpornościowego (immunologicznego), budowanie tkanki kostnej, zwiększanie wchłaniania wapnia oraz fosforu, a także wzmacnianie układu nerwowego. Jej niedobory mogą być przyczyną różnych chorób u niemowląt oraz u dzieci starszych. Najczęstsze zachorowania odnotowuje się pomiędzy trzecim miesiącem a drugim rokiem życia. Co prawda, może występować także u osób dorosłych (mówimy wtedy o osteoporozie).  W przypadku krzywicy u dzieci dochodzi do niedoborów witaminy D3, wapnia a także zmniejszonej ilości substancji mineralnych w kościach. W konsekwencji tego stają się one miękkie i bardzo podatne na różnego rodzaju urazy. Warto tutaj wspomnieć także o niedoborach fosforanów w diecie, które także mogą być przyczyną krzywicy.

Produkcja witaminy D przez nasz organizm oraz produkty ją zawierające

Nasz organizm potrafi samodzielnie wyprodukować sobie witaminę D3 jeśli tylko będzie miał do pomocy promienie słoneczne. Niemowlęta mają w większości przypadków przepisywaną witaminę D3 w kropelkach (powinna być ona podawana zawsze zgodnie z zaleceniami specjalisty). W przypadku większych dzieci sprawa jest prostsza, wystarczy każdego dnia udać się z  na krótki spacer by dostarczyć odpowiednią dawkę tej witaminy (podobnie jest w przypadku osób dorosłych).
Witamina D3 obecna jest także w różnego rodzaju pokarmach jak np. jaja, nabiał, ryby morskie. W tym momencie należy podkreślić, że zarówno niedobory witaminy D3 jak i jej nadmiar w organizmie są bardzo niekorzystne dla organizmu.


fot. panthermedia

Dzieci chorujące na krzywicę mają bardzo słabo uwapnione kości (są one miękkie i gąbczaste). Mają tendencje do wyginania się np. gdy malec próbuje stanąć na stopach. Inne objawy to zahamowany wzrost, pojawienie się guzów czołowych oraz powolne zarastanie ciemiączka. Objawów tej choroby jest bardzo wiele i są one indywidualne dla każdego pacjenta. Diagnozowana jest ona nie tylko na podstawie obserwacji chorego ale także po wykonaniu badań biochemicznych oraz RTG kości.
Do leczenia krzywicy stosuje się witaminę D3 w odpowiednio dobranych ilościach.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze