Zaloguj
Reklama

Krew w stolcu u dziecka – przyczyny

Autorzy: lek. Agnieszka Krzywicka, specjalista pediatra, asystent Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu
Płaczące dziecko
Fot. medforum
Płaczące dziecko
(3)

Artykuł specjalisty z Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej przedstawia problem obecności krwi w stolcu u dzieci w różnym wieku. W pierwszej części tekstu omówiono najczęstsze przyczyny krwawień z przewodu pokarmowego.

Reklama

Krew w stolcu

Stwierdzenie widocznej gołym okiem krwi w stolcu jest dla większości rodziców objawem wywołującym paniczny strach. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest dość banalna, jednak zawsze należy zachować czujność i pamiętać o możliwości ujawnienia się poważnych schorzeń organicznych.

Istotne jest czy stolec, w którym stwierdzono krew jest prawidłowej konsystencji, czy też mamy do czynienia z krwistą biegunką. Ważna jest ocena ilości traconej krwi i czas w jakim ona nastąpiła. Kolejnym szczegółem, na który należy zwrócić uwagę jest rozmieszczenie krwi tzn. czy znajduje się ona na powierzchni stolca czy jest z nim wymieszana oraz czy pojawia się na początku, w trakcie czy na końcu defekacji.

Nie należy zapominać, że czerwone zabarwienie stolca może być spowodowane spożyciem czerwonego barwnika zawartego w pokarmach i napojach, dużej ilości buraków, pomidorów, papryki czy czerwonych owoców oraz niektórych leków. Uwaga! Krew w stolcu nie musi pochodzić z przewodu pokarmowego!

Bywa, że pacjenci nieświadomi istoty swoich dolegliwości, zgłaszają taki obajw, gdy z prawidłowym stolcem miesza się krwisty mocz lub krew miesięczna.


fot. panthermedia

Przyczyny krwawień u dzieci

Krew w stolcu jest z reguły objawem krwawienia, którego źródło jest zlokalizowane dystalnie od więzadła Treitza - najczęściej w okrężnicy lub poniżej. Czarny, mazisty stolec jest objawem krwawienia powyżej więzadła Treitza, czyli dotyczącego górnego odcinka przewodu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek, dwunastnica lub jelito cienkie). Jednakże w wypadku masywnego krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego przy przyspieszonym pasażu jelitowym w stolcu stwierdza się obecność świeżej krwi.

Za najbardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka należy uznać krwawienia o charakterze ostrym, gdy dziecko w krótkim czasie traci dużą objętość krwi. Zarówno u niemowląt, jak i u dzieci starszych, tak masywne krwotoki z dolnego odcinka przewodu pokarmowego stwierdza się relatywnie rzadko. U niemowląt krwawienie z odbytu powodujące zaburzenia hemodynamiczne może wystąpić w przebiegu:

  • martwiczego zapalenia jelit,
  • choroby Hirschprunga,
  • wad naczyniowych,
  • uchyłka Meckela,
  • zdwojenia jelit.

U dzieci starszych masywna utrata krwi ze stolcem najczęściej wiąże się z ciężkim rzutem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Może także wystapić u pacjentów z uchyłkiem Meckela.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze