Zaloguj
Reklama

Kolonie i obozy – radość czy męka dla dziecka?

Autorzy: mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny, Klinika Pediatrii, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach
Kolonie i obozy – radość czy męka dla dziecka?
Fot. Shutterstock
(4)

Gdy zbliża się okres ferii lub wakacji wielu rodziców zastanawia się czy wysłać swoją pociechę bez ich opieki. Obojętnie ile dziecko ma lat, rodzicom towarzyszy pytanie: czy już w tym roku, czy jeszcze zaczekać.

Reklama

W okresie ferii zimowych lub wakacji letnich wielu rodziców zastanawia się czy wysłać swoją pociechę na kolonię bez ich opieki. Obojętnie ile dziecko ma lat, rodzicom towarzyszy pytanie: czy już w tym roku, czy jeszcze zaczekać. Odpowiedź nie jest zwykle łatwa, szczególnie wtedy, gdy dziecko nie miało jeszcze takich doświadczeń.

Podstawową sprawą jest decyzja samego dziecka – czy ono chce, czy wyobraża sobie przebywać bez rodziców określony czas oraz jego umiejętności w zakresie samoobsługi - czy potrafi się samo ubrać, uczesać, umyć włosy (oczywiście mam tu na myśli wyjazdy dla dzieci bez deficytów np. ruchowych, a tym samym bez dodatkowej ilości opiekunów).

Przygotowanie do takiego wyjazdu powinno zacząć się już znacznie wcześniej – zwłaszcza,jeśli dziecko nie miało możliwości dowiedzieć się, jak to jest na wyjeździe bez rodziców. Dobrym predyktorem jest tu zwykle pobyt na zielonej szkole – jeśli dziecku się podobało, nie tęskniło nadmiernie, jest duże prawdopodobieństwo, iż odnajdzie się wśród rówieśników na koloniach czy obozie. Wskazane byłoby, by około pół roku przed wyjazdem dziecko miało możliwość sprawdzenia jak śpi mu się poza domem (np. u babci, cioci a następnie koleżanki czy kolegi).

Jeśli nasze dziecko ma jakąś pasję – np. uwielbia konie, gra w tenisa czy po prostu lubi sport, warto posłać je na obóz, gdzie będzie mogło uczestniczyć w takich zajęciach. Będąc zaangażowane w czynności, które lubi, nie odczuje aż tak bardzo tęsknoty za domem. Jeżeli trudno nam ustalić, co nasze dziecko robi najchętniej, dobrze jest znaleźć dla niego wyjazd bogaty w różne atrakcje (między innymi wycieczki, basen) – osoba organizująca obóz czy kolonie powinna nam przedstawić program pobytu.

Na początek warto, by pojechało ono na krótszy wyjazd (np. 10 dni) – z relacji dzieci wiem, że trzy tygodnie to już zazwyczaj trochę za długo (zwłaszcza na początek). Ważne jest też miejsce obozu czy kolonii. Po pierwsze ze względu na atrakcyjność oraz możliwości spędzania czasu, ale również ze względu na ewentualny przyjazd rodziców.

Każdy obóz czy kolonie mają swoje zasady odwiedzin (na niektórych rodzice mogą przyjechać do dziecka w niedzielę, na innych nie praktykuje się tego w ogóle) – warto dowiedzieć się o tym wcześniej, by nie było to przykrą niespodzianką dla dziecka.

Wiele dzieci chętnie pojechałoby na obóz czy kolonie wspólnie ze swoją ulubioną koleżanka czy kolegą, co dawałoby im większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jest taka możliwość – warto o tym pomyśleć. Niejednokrotnie dużą pomocą jest także pobyt starszego rodzeństwa czy kuzynostwa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Forum Pediatryczne

Reklama
(4)
Komentarze