Zaloguj
Reklama

Kolki i zaparcia u niemowląt – jak sobie z nimi radzić?

Niemowlę
Fot. panthermedia
Niemowlę
(0)

Gdy dziecko przychodzi na świat rodziców ogarnia euforia. Mały człowiek zmienia nasze codzienne życie, a obserwowanie jego rozwoju przysparza dumy i radości. Niestety, niemal każde dziecko styka się z problemem kolek lub zatwardzeń.  Blisko 40% dzieci boryka się przynajmniej raz z problemem kolek, drugie tyle – z problemem zbyt twardych stolców, powodujących zatwardzenia. Jak sobie z nimi radzić? Jak ulżyć dziecku? Kiedy należy udać się do lekarza? Jak odróżnić kolkę od problemów gastrycznych?

Reklama

Spis treści:

 1. Czym jest kolka?
 2. Jak pomóc dziecku przy kolce?
 3. Gdy problemem są zaparcia…
 4. Jak pomóc dziecku przy zaparciach?

Czym jest kolka?

O kolce słyszał chyba każdy – od rodziców, sąsiadek, bliższych czy dalszych znajomych. O kolce niemowlęcej mówimy w momencie, gdy zalegające gazy powodują ból brzuszka u dziecka, wynikający z niemożności ich „wydostania się”. Przyczyny kolki nie są do końca znane. Wielu pediatrów uważa, że sprawcą kolki jest niedojrzały układ pokarmowy. Wśród innych przyczyn kolki, lekarze upatrują również niedojrzałości układu nerwowego, przekarmienia, zmiany mleka bądź przejścia z karmienia piersią na mleko modyfikowane, nieodpowiedniej diety matki w przypadku karmienia piersią, zbyt szybkiego przepływu w smoczku w przypadku karmienia butelką. Kolka niemowlęca zazwyczaj pojawia się u dzieci między czwartym a szóstym tygodniem życia, co nie oznacza, że nie może pojawić się w pierwszej czy drugiej dobie po urodzeniu. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z kolką jelitową a nie z bólem brzuszka spowodowanym innymi dolegliwościami? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę czy u dziecka występują poniższe objawy:

 • Dziecko zaczyna płakać – ciężko je uspokoić, płacz jest coraz głośniejszy, wręcz przeraźliwy. Niemowlę jest niespokojne, może krzyczeć. Nie da się go uspokoić przez dłuższy czas.
 • Brzuszek dziecka jest twardy w dotyku, wzdęty.
 • Dziecko ma problem z oddawaniem gazów.
 • Wymienione objawy pojawiają się mniej więcej o tej samej porze dnia, zazwyczaj po posiłku bądź wieczorem.

Jak pomóc dziecku przy kolce?

W przypadku dzieci karmionych piersią, warto zastanowić się nad dietą mamy. W wielu przypadkach, ciężkostrawne produkty powodują, że nie dojrzały układ pokarmowy dziecka nie radzi sobie z dostarczanym mlekiem. Do produktów obwinianych o wywoływanie kolek zalicza się m.in. czosnek, kawę, kakao. Przyczyną kolki może być również nietolerancja lub alergia na mleko krowie, co wiąże się z wyeliminowaniem produktów zawierających mleko krowie z diety matki. Kolejnym sposobem jest odpowiednie podawanie piersi, tak aby dziecko nie łykało powietrza. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, możliwe będzie nie tolerowanie mleka zawierającego laktozęwarto skonsultować się z pediatrą i porozmawiać o swoich problemach. W przypadku, gdy kolka wystąpi u dziecka warto:

 • Wykonać delikatny masaż brzuszka, który wspomoże perystaltykę,
 • Zastosowanie termofora który złagodzi ból brzuszka. Uwaga! Termofor musi być owinięty w materiał, aby nie poparzyć delikatnej skóry!
 • Noszenie dziecka – działa uspokajająco i rozluźniająco,
 • Jeśli nic nie pomaga – warto zasięgnąć rady pediatry lub neonatologa, którzy wskażą jakie dostępne lekarstwa mogą przynieść ulgę dziecku. Środki przeciwko kolce przeznaczone dla niemowląt mogą przynieść znaczną ulgę Twojemu dziecku. Pamiętaj, aby podawać je po konsultacji z lekarzem!

Kolka u dzieci, fot. shutterstock

Gdy problemem są zaparcia…

Zaparcia u niemowląt to problem równie powszechny jak kolki.  Zaparcia mogą dotknąć zarówno dzieci karmionych piersią jak i tych, które karmione są mlekiem modyfikowanym. O zaparciu mówimy w sytuacji, gdy dziecko oddaje stolec co kilka dni, konsystencja stolców jest zbita i twarda, często przypomina „kulki”, zaś wypróżnienie przychodzi dziecku z ogromnym trudem. Wielu lekarzy uznaje, że o zaparciu u niemowląt mówimy w sytuacji, gdy dziecko karmione piersią nie oddaje stolca minimum raz dziennie, zaś dziecko karmione mlekiem modyfikowanym – minimum raz na trzy dni. Uwaga ! Jest to kwestia indywidualna, może się różnić u poszczególnych dzieci! Jakie są przyczyny zaparć? Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zaparcia u niemowlęcia zalicza się:

 • Niedojrzałość układu pokarmowego i nerwowego,
 • Słabą perystaltykę jelit,
 • Wprowadzenie stałych pokarmów,
 • Zmianę mleka modyfikowanego,
 • Spożywanie przez matkę produktów powodujących zatwardzenia – w przypadku karmienia piersią,
 • Nieprawidłowe przygotowywanie mleka w proszku (zbyt duża ilość proszku w stosunku do wody, postępowanie nie zgodne z instrukcją),
 • Zbyt mała podaż płynów, które pomagają rozrzedzać stolce,
 • Nietolerancja laktozy lub alergia pokarmowa, które mogą skutkować zaparciami.

Jak pomóc dziecku przy zaparciach?

Przede wszystkim, warto wprowadzić do diety dziecka preparaty probiotyczne, dedykowane niemowlętom. Zawarte w nich dobroczynne bakterie, wspomagają pracę układu pokarmowego a co za tym idzie – pomagają w redukowaniu zaparć, ułatwiają wypróżnianie.

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, wiele położnych i pediatrów zaleca tzw. przepajanie dziecka przegotowaną wodą, słabym naparem rumianku. Dodatkowe płyny pozwalają na rozrzedzenie zbyt twardych stolców. Niekiedy warto również spróbować mieszanek mleka modyfikowanego, dedykowanych dzieciom, które borykają się z zaparciami. Specjalna formuła takich mieszanek powoduje, że są one lekkostrawne a dodatek bakterii probiotycznych czy błonnika, wspomaga wypróżnianie.

W przypadku niemowląt, które są na etapie rozszerzania diety, ważne jest podawanie płynów oraz produktów zawierających błonnik – np. owoców czy warzyw, które odpowiednio przygotowane i podane dziecku wspomogą perystaltykę jelit. W przypadku, gdy zaparcie jest na tyle uciążliwe, że nie pomagają żadne wymienione metody, warto podać dziecku czopek glicerynowy, który dostępny jest w aptece bez recepty.W przypadku, gdy nie potrafisz podać czopka – skonsultuj się z lekarzem lub położną. Pamiętaj – nie rób nic na siłę, aby nie uszkodzić kiszki stolcowej

Uwaga, w przypadku nawracających zaprać, silnego bólu brzuszka czy innych, niepokojących objawów niezbędna jest konsultacja z pediatrą lub neonatologiem!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze