Zaloguj
Reklama

Kaszel u dzieci

Kaszel u dzieci
Fot. medforum
(3)

Krótki artykuł omawiający najważniejsze wiadomości na temat kaszlu. Podkreślono mało znany wśród rodziców fakt, że kaszel nie zawsze jest objawem choroby układu oddechowego. Może on być spowodwany wieloma innymi schorzeniami, w tym chorobami przełyku, serca, a nawet zaburzeniami emocjonalnymi.

Reklama

Mechanizm obronny

Kaszel należy do często obserwowanych objawów ze strony układu oddechowego. Najczęściej nie uświadamiamy sobie, ze każdy zdrowy człowiek kaszle. Liczba kaszlnieć u zdrowego zwykle nie przekracza 10 na dobę.

Kaszel jest fizjologicznym mechanizmem oczyszczającym drogi oddechowe. Jest to mechanizm ważny, ale najważniejszym „systemem czyszczącym” oskrzela jest tzw. oczyszczanie śluzowo – rzęskowe. System ten możemy oceniać pod mikroskopem, pod warunkiem pobrania wycinka ze śluzówki oskrzeli. Choć niewidoczne dla oczu, rzęski „wymiatają” ponad 80% zanieczyszczeń, które dostają się każdego dnia do naszego układu oddechowego! Niestety, sprawność oczyszczania rzęskowego znacznie spada w zakażeniach. Wtedy odruch kaszlu „dochodzi do głosu” i zwiększa efektywność oczyszczania z zapalnej wydzieliny. Taki kaszel nazywamy „produktywnym”. Czasami kaszel bywa „bezproduktywny”, suchy, męczący.

Kaszel jest objawem bardzo wielu chorób

Nie tylko układu oddechowego. Kaszel może sygnalizować obecność wady układu sercowo – naczyniowego, choroby refluksowej żołądka i przełyku, zakażenia pasożytami lub alergii. Kaszel może być także objawem ubocznym leków, stosowanych, np. w leczeniu nadciśnienia lub niewydolności serca. U dziewcząt w okresie dojrzewania uporczywy, suchy i bardzo głośny kaszel może mieć podłoże emocjonalne (kaszel psychogenny).


fot. panthermedia

Najczęściej jednak kaszel jest typowym objawem zakażenia układu oddechowego, takiego jak zapalenie zatok, oskrzeli lub zapalenia płuc. Jest to kaszel ostry. Warto wiedzieć, że po infekcjach wirusowych kaszel ostry często utrzymuje się - pomimo poprawy samopoczucia - nawet do 6 tygodni. Przyczyną tego stanu jest zniszczenie rzęsek na sluzówce oskrzeli i nadreaktywność drzewa oskrzelowego na różne bodźce, takie jak ostre zapachy i dym nikotynowy. Jest to zjawisko fizjologiczne i zwykle nie wymaga szczególnego leczenia. W szczególności błędem jest traktowanie takiego kaszlu jako nowego zakażenia i niepotrzebne stosowanie kolejnych antybiotyków.

Kaszel przewlekły

Jeżeli kaszel, niezależnie od przyczyny, trwa ponad 6 – 8 tygodni, wymaga koniecznie rozpoznania swojej przyczyny (kaszel przewlekły). W każdym przypadku kaszlu przewlekłego należy wykonać zdjęcie klatki piersiowej i inne niezbędne badania. Najczęściej konieczna jest hospitalizacja.

Pamiętajmy, że w czasie leczenia każdej choroby układu oddechowego przebiegającej z kaszlem, należy zrezygnować (najlepiej na zawsze) z palenia papierosów. Leki tłumiące odruch kaszlowy nie powinny być zażywane bez konsultacji z lekarzem. Pamiętajmy też, że drogą odruchu kaszlowego rozsiewają się choroby infekcyjne. Zwolnienie z pracy na czas choroby przebiegającej z intensywnym kaszlem ma, miedzy innymi, na uwadze zdrowie naszych bliźnich, których codziennie spotykamy.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze