Zaloguj
Reklama

Kaszel – domowe sposoby na męczącą dolegliwość

Kaszel i ból gardła
Fot. panthermedia
Kaszel i ból gardła
(0)

Kaszel – czy to suchy, czy mokry zawsze jest dokuczliwy. Na początku infekcji, można spróbować domowych sposób na walkę z kaszlem. Co można podać? Czego unikać? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama

Kaszel może pojawić się jako tzw. suchy, kiedy nie odrywa się żadna wydzielina lub mokry – z odrywającą się wydzieliną. W przypadku pojawienia się kaszlu u dziecka zawsze, należy skontaktować się z lekarzem aby zweryfikował stan zdrowia dziecka.

Poniżej przedstawiono kilka babcinych sposobów na walkę z kaszlem:

  • Syrop z cebuli – to znany od wieków specyfik, oparty na dobroczynnym wyciągu z cebuli. Cebulę kroimy na kawałki, posypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Cebula puści sok, który należy zażywać 3-4 razy dziennie. Pomaga w walce z kaszlem, łagodzi ból gardła.
  • Inhalacje – czyli dobroczynne działanie pary wodnej z dodatkiem substancji rozrzedzających wydzielinę. Nie musisz mieć specjalnego inhalatora – wystarczy garnek z gorącą wodą i kilka kropel olejku eukaliptusowego, z drzewa herbacianego czy zaparzone zioła jak rozmaryn, cząber, rumianek.

W zależności od tego, czy doskwiera nam kaszel suchy czy mokry, powinniśmy stosować różne specyfiki. Preparaty na kaszel „mokry” mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę i wspomóc jej wydalenie z dróg oddechowych.

W przypadku kaszlu suchego, idealne są inhalacje – dzięki nim błona śluzowa dróg oddechowych nawilża się, co łagodzi podrażnienia spowodowane kaszlem. Nie musimy sięgać po specjalne urządzenia do inhalacji – wystarczy garnek/pojemnik z gorącą wodą i kilka łyżeczek soli. Na kaszel suchy poleca się również picie ciepłego mleka z dodatkiem masła i miodu. Dobroczynne właściwości wykazuje również picie siemienia lnianego – wywar z zaparzonego siemienia lnianego delikatnie „oblepia” ściany gardła, przynosząc ulgę i hamując odruch kaszlu. Siemię lniane, ze względu na specyficzny smak nie jest polecane wszystkim – u niektórych osób spożycie siemienia lnianego wywołuje odruch wymiotny.

W przypadku kaszlu mokrego poleca się wykonywanie inhalacji z roztworu soli hipertonicznej, dostępnej w każdej aptece. Z domowych sposobów warto sięgnąć po cebulę i czosnek, które wykazują silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Uwaga – domowych sposobów na kaszel mokry czy suchy nie można stosować dłużej niż kilka dni. Jeśli objawy nie ustępują a wręcz nasilają się – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W przypadku dzieci – nigdy nie działaj na własną rękę. W przypadku pojawienia się kaszlu, udaj się na wizytę u lekarza pediatry.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze