Zaloguj
Reklama

Karmienie piersią: dlaczego jest najlepsze?

Autorzy: Dr Przemysław Chimiczewski
Karmienie piersią
Fot. Panthermedia
Karmienie piersią
(5)

Artykuł dla pacjentek przedstawiający w przystępny sposób zalety karmienia naturalnego dla matki oraz dziecka. Omawia w skrótowy sposób skład mleka kobiecego oraz jego porównanie z mlekiem krowim.

Reklama

Karmienie piersią

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych emancypacja kobiet doprowadziła w świecie do mody karmienia noworodka butelką, która była synonimem wolności. Na szczęście obecnie ten sam ruch kobiecy wiedziony przeświadczeniem, że wiedza jest drogą do kontroli nad swoim życiem i ciałem, propaguje karmienie naturalne będące najlepsze dla dziecka i dla nich samych.

Mleko matki jest dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, w zależności np. od jego wieku. Odpowiednie składniki są wybierane z krwioobiegu matki i znanych jest co najmniej 100 składników, których nie ma w mleku krowim. Jest ono łatwiej przyswajalne między innymi za sprawą niższej ilości białka w stosunku do mleka krowiego. Na dodatek białko w mleku matki jest bardziej odżywcze.

Zawartość tłuszczu jest podobna, ale tłuszcz mleka krowiego jest gorzej przyswajalny (mleko matki rzadziej powoduje nadwagę u dzieci i otyłość w późniejszym wieku). Najczęściej nie stwierdza się alergii u dziecka na mleko własnej matki, tak częstej w obecnej dobie po różnych mieszankach.


fot. panthermedia

Substytuty z mleka sojowego, stosowanego często w takich sytuacjach, oddalają się jeszcze bardziej w swoim składzie od składu mleka naturalnego.

Dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na zaparcia, gdyż mleko matki jest łatwostrawne. Również rzadziej miewają biegunki- za sprawą kolonizacji korzystną florą bakteryjną przewodu pokarmowego dziecka. Mleko naturalne zawiera mniej fosforu (korzystny wpływ na poziom wapnia u dziecka) oraz składników mineralnych (mniejsze obciążenie nerek dziecka). Zawartość żelaza jest podobna w mleku matki i krowim ale różna jest jego biodostępność. Z mleka krowiego żelazo wchłania się w 2- 25%, a z mleka kobiecego w 75%.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie) oraz dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • 1.Pediatria. K. Kubicka i W. Kawalec. PZWL 2003,
    2.Pediatria. B. Górnicki, B. Dębiec i J. Baszczyński. Tom I. PZWL 1995,
    3.W oczekiwaniu na dziecko. A. Eisenberg i wsp. Dom Wydawniczy REBIS 1993.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze