Zaloguj
Reklama

Jakie są zalecane szczepienia dla dzieci?

Autorzy: Klaudia Król-Lewandowska
Szczepienie dziecka
Fot. panthermedia
Szczepienie dziecka
(0)

Szczepienia to sposób na uniknięcie chorób zakaźnych, które zwłaszcza u małych dzieci mogą mieć ciężki przebieg i powodować groźne powikłania. Prócz szczepień obowiązkowych, które podawane są każdemu dziecku, istnieją także szczepienia zalecane, które znacznie rozszerzają ochronę dziecka przeciwko groźnym chorobom.

Reklama

Spis treści:

 1. Jakie są zalecane szczepień dla dzieci?
 2. Meningokoki
 3. Ospa wietrzna
 4. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)
 5. Grypa
 6. Kleszczowe zapalenie mózgu

Jakie są zalecane szczepienia dla dzieci? 

Do szczepień zalecanych należą szczepienia przeciwko:

 • meningokokom grupy B, C i/lub ACWY,
 • ospie wietrznej,
 • grypie,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A),
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Meningokoki 

Meningokoki to potoczna nazwa bakterii, które wywołują inwazyjną chorobę meningokokową (IChM). Przebiega ona zazwyczaj pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Jest kilkanaście serogrup meningokoków, ale za większość zakażeń odpowiadają te z grupy A, B, C, Y i W. Zwłaszcza meningokoki typu B są odpowiedzialne za infekcje u dzieci do 1. roku życia (nawet 80% przypadków zachorowań w Polsce).

Rozpoczynająca się inwazyjna choroba meningokokowa może przypominać zwykłe przeziębienie lub grypę, dlatego tak trudne jest jej rozpoznanie na początkowym etapie. Przebieg tej choroby jest jednak bardzo szybki i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci. Późna diagnoza to zwiększone ryzyko śmiertelności i trwałych powikłań, takich jak upośledzenie umysłowe, padaczka, głuchota czy amputacje kończyn.

Najskuteczniejszą formą protekcji są szczepienia ochronne, które można rozpocząć już od ukończenia 2. miesiąca życia. Nie ma górnej granicy wiekowej; zaleca się również przeprowadzenie szczepień u dzieci przebywających w zbiorowiskach (żłobki, przedszkola).

Ospa wietrzna 

Ospa wietrzna jest powszechną chorobą zakaźną, objawiającą się pęcherzykowatymi wykwitami skórnymi, wypełnionymi płynem surowiczym. Wykwitom mogą towarzyszyć złe samopoczucie i gorączka. Nie zawsze choroba ta przebiega łagodnie; istnieje ryzyko groźnych powikłań, takich jak zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie opon mózgowych, bakteryjne zapalenie płuc czy wtórne zakażenie skóry mogące pozostawiać nieestetyczne blizny. Choroba ta jest bardzo groźna dla kobiet w ciąży, a także dla płodu.

Zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest obowiązkowe i bezpłatne dla:

 • dzieci z grupy ryzyka do 12. roku życia,
 • dzieci do ukończenia 3. roku życia uczęszczające do żłobków/klubów dziecięcych; dzieci z domów dziecka i opieki długoterminowej do lat 12.

Dla pozostałych dzieci szczepienie jest zalecane i odpłatne. Można je rozpocząć najwcześniej po ukończeniu 9. miesiąca życia. Szczepić można też osoby dorosłe, a także do 72 godzin po kontakcie z osobą chorą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwane jest także żółtaczką pokarmową. Wirus wywołujący tę chorobę łatwo rozprzestrzenia się w skupiskach ludzkich. Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, a objawy to zażółcenie skóry, gorącka, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz oraz odbarwiony stolec.

Szczepienie może zostać podane po ukończeniu 1. roku życia.

Szczepienie dziecka, fot. panthermedia

Grypa 

To bardzo zakaźna choroba szerząca się drogą kropelkową. Zwykle objawia się złym samopoczuciem, bólami mięśni i stawów, wysoką gorączką mogącą trwać nawet kilka dni, objawami ze strony układu oddechowego, takimi jak katar i kaszel. Bardzo groźne dla zdrowia są powikłania po grypie: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Szczepienia przeciwko grypie można podawać po ukończeniu 6. miesiąca życia i ponawiać w kolejnych sezonach grypowych.

Kleszczowe zapalenie mózgu 

Źródłem zakażenia jest ukąszenie przez kleszcza, który jest nosicielem wirusa odpowiedzialnego za kleszczowe zapalenie mózgu. Jest to poważna choroba układu nerwowego, prowadzi do długotrwałych powikłań, np. zaburzeń mowy, zaburzeń równowagi, pogorszenie pamięci, trwałe porażenia, a nawet śmierć. Po zachorowaniu obserwowano u dzieci bóle głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki, dezorientację w ciemności, zaburzenia snu, oczopląs, dysfazję.

Szczepienie można rozpocząć po 1. roku życia. Nie ma górnej granicy wieku, należy podawać dawki przypominające co kilka lat.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1. Szczepienia. Przewodnik dla rodziców dostępny na stronie internetowej: www.szczepienia.pl
  2. Materiały informacyjne kampanii “Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze