Zaloguj
Reklama

Jakich leków nie powinnaś stosować w ciąży?

Przeziębienie
Fot. shutterstock
Przeziębienie
(0)

Okres ciąży to wyjątkowy czas zarówno dla przyszłej mamy jak i rozwijającego się dziecka. Odpowiednia dieta, dostarczanie niezbędnej ilości składników mineralnych i witamin sprzyja prawidłowemu rozwoju dziecka. Co w sytuacji, kiedy ciężarna musi sięgnąć po leki?

Reklama

Skutki zażycia leków

Zażywanie leków, które są zabronione w ciąży, może skutkować m.in. problemami z prawidłowym rozwojem płodu – problemy z rozwojem kończyn, narządów wewnętrznych, zahamowaniem wzrostu rozwijającego się dziecka, wystąpieniem mutacji u rozwijającego się dziecka, przedwczesnym porodem, poronieniem. Pamiętajmy, że ryzyko wystąpienia szeregu komplikacji dotyka również ciężarnych – skoki ciśnienia, zaburzenia krzepnięcia krwi to tylko niektóre ze skutków zażycia leków nieprzeznaczonych dla ciężarnych.

Choroby przewlekłe a ciąża

W przypadku leczenia na choroby przewlekle to lekarz prowadzący decyduje o formie leczenia i ewentualnej zmianie leków. Nigdy nie zmieniaj sposobu leczenia bez konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym!

Babcine sposoby na przeziębienie

Pamiętajmy, że nawet drobna infekcja czy przeziębienie w czasie ciąży może przeistoczyć się w poważniejsze schorzenie. Czasami już na początku przeziębienia warto wybrać się do lekarza, aby po badaniu określił, czy to, co w naszych oczach wygląda na zwykłe przeziębienie, nie jest groźniejszą infekcją. W ciąży nie zaszkodzi picie mleka z miodem, pice syropu z cebuli czy dodawanie czosnku do potraw. Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów bez recepty, które zawierają wyciąg z czosnku, cebuli, owoców malin, które mają wspomóc układ odpornościowy w walce z początkowymi etapami przeziębienia. Pamiętajmy jednak, że nie należy leczyć się na własną rękę, spożywać produktów leczniczych niezalecanych przez lekarza.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sachdeva P., Patel B.G., Patel B.K.: Drug use in pregnancy; a point to ponder! „Indian Journal of Pharmaceutical Sciences” 2009/01, no. 71(1), pp. 1–7.
    Wencka B.: Leki stosowane w ciąży. „Terapia” 2011/05, nr 5(257), s. 73-78.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze