Zaloguj
Reklama

Jak raz na zawsze uporać się z problemem wszawicy?

Autorzy: Materiał promocyjny
Fot. ICB_Pharma
(4)

W obecnych czasach wyleczenie wszawicy, jeśli wybierzemy właściwy preparat, jest proste i wykonalne po jednym zabiegu.

Reklama

Wesz – co o niej wiemy?

Wszy to owady występujące na głowie człowieka lub jego odzieży. Wyróżniamy wesz głowową i odzieżową. Samica wszy składa od 7 do 10 jaj dziennie i żyje około 40 dni. W ciągu życia może złożyć nawet 300 jaj. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj nie występują pojedynczo, łatwo można sobie wyobrazić w jakim tempie przyrasta ich populacja. Wszom do życia potrzebny jest człowiek, ponieważ to on jest ich jedynym żywicielem. Wszawica rozprzestrzenia się przez kontakt bezpośredni lub pośredni. Najczęściej na skutek korzystania ze wspólnych przedmiotów, takich jak grzebienie czy ręczniki itp.

Czy mamy do czynienia z wszawicą?

Ukłucie wszy wywołuje często świąd i pieczenie. Z ranek po ukłuciach sączy się płyn surowiczy oraz wydzielina gruczołów cementowych. To właśnie one są odpowiedzialne za przytwierdzanie jaj wszy do włosów, kleją włosy, co w konsekwencji prowadzi do powstania kołtunów.

Drapanie swędzących miejsc powoduje rozległe podrażnienia skóry, które w konsekwencji mogą doprowadzić do infekcji bakteryjnych, a nawet do powstanie liszajca. W przypadku wszawicy często występują reakcje alergiczne. Są one reakcją organizmu na ślinę i kał pasożyta. Zmiany te swoim obszarem mogą objąć kark, okolice nosa i ust.

Zdarzają się przypadki, że mimo infekcji głowa nie swędzi. Z tego powodu trzeba dzieciom sprawdzać regularnie włosy, szczególnie gdy dotrą do nas słuchy o przypadkach wszawicy w otoczeniu dziecka (w szkole, przedszkolu itp.).

Najpopularniejszą  z technik  diagnostycznych jest  przeczesywanie włosów gęstym grzebieniem i ocieranie go białą chusteczkę higieniczną. To właśnie na niej łatwo dostrzec larwy czyli gnidy. Gnidy są podobne do drobinek łupieżu, ale nie „sypią się z włosów” właśnie ze względu na spoiwo, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Jaja wszy są owalne, wydłużone, białawe, mają około 0,8 mm długości. Ogromne znaczenie dla postępowania w przypadku wszawicy ma fakt, że gnida potrafi przetrwać poza organizmem żywiciela nawet do 2 tygodni.

Mamy problem – jak sobie z nim poradzić?

W dzisiejszych czasach wyleczenie wszawicy jest proste i wykonalne po jednym zabiegu. Wystarczy wybrać odpowiedni preparat. Stwierdzenie wszawicy jest chwilą trudną i stresującą zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dlatego szybkie i skuteczne pozbycie się problemu jest niezmiernie istotne.

Bezpieczne i skuteczne w 100% są preparaty działające na pasożyty w sposób fizyczny. Ich działanie polega na odcięciu dostępu powietrza do aparatu oddechowego pasożytów. W wyniku takich działań pasożyty ulegają uduszeniu i wysuszeniu. Proces ten nosi nazwę „dehydratacji” (co ważne – dotyczy wszystkich osobników w każdym stadium rozwoju). Takie działanie, potwierdzone licznymi badaniami, mają preparaty zawierające cyklometikon. Kluczowe  jest wysuszenie gnid, co zapobiega tzw. „reinwazji” po 7 -10 dniach.

Na co należy zwrócić uwagę kupując środek w aptece?

Kupując konkretny środek, najlepiej w aptece, należy:

  • zapoznać się z treścią opakowania,
  • poprosić farmaceutę by sprawdził w instrukcji czy preparat działa po jednym zastosowaniu (każdy zapis o konieczności powtórzenia zabiegu po 7-10 dniach może sugerować nieskuteczność środka)

Przed przystąpieniem do zwalczania wszawicy należy dokładnie oczyścić  i zdezynfekować przedmioty oraz tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona.

 


fot. ICB Pharma


Zabieg należy profilaktycznie przeprowadzić jednocześnie u wszystkich członków rodziny. W związku z tym warto przy zakupie preparatu zapytać o jego wydajność. Wybierz taki, którego opakowanie wystarczy przynajmniej dla 4 osób o włosach średniej długości.

Komplet wszystkich niezbędnych akcesoriów potrzebnych do przeprowadzenia skutecznej kuracji można nabyć w aptece w postaci zestawu Pipi® NITOLIC® oferowanego przez polską firmę ICB Pharma. Jest to jedyne takie rozwiązanie dostępne w sprzedaży.

W zestawie oprócz preparatu w wygodnej formie sprayu, rodzic znajdzie gęsty grzebień, praktyczny czepek, emulsję ułatwiającą usunięcie martwych wszy oraz  gnid, a także specjalistyczny środek do namaczania tkanin. Jest nawet zabawna, stworzona z myślą o dzieciach kolorowa historyjka, która umila im czas podczas zabiegu. Dodatkowo opakowanie uzupełniono o ulotkę nazwaną „listą kontaktów”. Przy jej pomocy rodzic może opracować listę osób, z którymi dziecko miało kontakt, by poinformować ich o potrzebie kontroli włosów.


Zwalczyliśmy problem. Jak zapobiec ponownemu zarażeniu?

Nawet jeśli skutecznie wyleczymy wszawicę powrót dziecka do szkoły lub przedszkola  niesie ryzyko ponownego zarażenia. Nie wszyscy rodzice mogli działać tak skutecznie jak Wy.
W celu zabezpieczenia warto zastosować środek ochronny w sprayu, którym każdego dnia, przed wyjściem do szkoły, opryskujemy włosy. Profilaktycznie jest on również zalecany osobom dorosłym.

Preparaty ochronne najnowszej generacji (np. Pipi® NITOLIC® Prevent Plus) nie tylko działają odstraszająco na wszy dzięki odpowiednio dobranej kompozycji zapachowej (olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy), ale również tworzą ochronny film (cieniutką warstwę), który uniemożliwia wszom uchwycenie się włosa i złożenie jaj. Preparat nie tłuści włosów i ma przyjemny, świeży zapach.

W przypadku wyjazdów można wyposażyć dziecko w PREVENT – i poprosić opiekuna, by stosował go do zabezpieczenia przed wszawicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet jeśli nie stwierdzi się podczas kontroli włosów obecności pasożytów wśród dzieci, jaja wszy mogą być obecne np. w pościeli. Bardzo ważne jest również uświadomienie dziecka, że absolutnie nie powinno pożyczać od kolegów lub koleżanek grzebieni, gumek czy nakryć głowy. Nie bez znaczenia wszawica jest nazywana „chorobą pożyczonej czapki”.

Preparat ochronny jest również przydatny po powrocie dziecka do szkoły po feriach czy letnich wakacjach. Notuje się wtedy najwięcej przypadków zachorowań.


fot. ICB Pharma

Pamiętaj lepiej skutecznie zapobiegać niż walczyć z problemem.

Więcej na ten temat jak radzić sobie i przeczytać można na stronie www.nitolic.pl

Preparaty NITOLIC® dostępne są w aptekach i w sklepie producenta.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze