Zaloguj
Reklama

Grzybica skóry u dzieci

Wizyta u pediatry
Fot. medforum
Wizyta u pediatry
(0)

Grzybice skóry są dość powszechnie spotykane u dzieci. Bardzo często pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Zajmują one najczęściej owłosioną skórę głowy. Grzybice zaliczane są do chorób zakaźnych i zawsze wymagają specjalistycznego leczenia. Rozpoznawane są rzadziej u dziewczynek aniżeli u chłopców. Skąd się bierze grzybica skóry u dzieci? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

Reklama

Przyczyny i objawy grzybicy u dzieci

Grzybice skóry u dzieci są bardzo powszechną dolegliwością. Przenoszą się one z jednej osoby na drugą bardzo szybko, gdyż dzieci mają cały czas ze sobą kontakt (bawią się wspólnymi zabawkami, wycierają wspólnymi ręcznikami czy wymieniają się zabawkami). Problem ten jest bardzo powszechny w przedszkolach oraz w szkołach. Warto tutaj wymienić także takie miejsca jak obozy i kolonie.

Grzybica najczęściej atakuje skórę głowy, paznokcie oraz powierzchniowe warstwy naskórka. Warto także wspomnieć o grzybicach brody, pachwin czy stóp. Zakażenia grzybicze mają zdolność do bardzo szybkiego rozpowszechniania się. Grzybami, które prowadzą do grzybic skóry są tzw. dermatofity oraz grzyby drożdżopodobne. Te drugie powodują najczęściej grzybice narządów wewnętrznych. Grzyby mogą bytować w ziemi, na zwierzętach (hodowlanych, dzikich) oraz ludziach.

W zależności od lokalizacji, zakażenie grzybicze może przyjmować różny obraz. Możemy mieć do czynienia z okrągłymi bądź owalnymi ogniskami chorobowymi, dobrze widocznymi na skórze, wypukłymi bądź płaskimi, czerwonego koloru, złuszczającymi się a także guzami ropnymi. W miejscach objętych grzybicą np. na skórze głowy może dojść także do wyłysienia. Zmiany te u dzieci mogą być bardzo swędzące. Do ich podrażnienia dochodzi np. podczas kąpieli, przy zabawie czy noszeniu obcisłych ciuchów.  

Pamiętajmy o tym, że grzybica jest chorobą zakaźną. Ponadto możemy się nią zarazić nie tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także przez używanie jej ręczników, pościeli czy ubrań. Niewielu z nas wie, że chorobą tą możemy się zarazić poprzez kontakt z chorymi zwierzętami np. domowymi (koty, psy, świnki morskie) ale także dzikimi.

Grzybice skóry głowy oraz stóp występują bardzo często, w porównaniu z grzybicami pachwin czy dłoni.

Zakażenia grzybicze u dzieci zawsze wymagają specjalistycznego leczenia. Konieczna jest wizyta u dermatologa i postępowanie zgodnie z jego zaleceniami. Choroba ta musi zostać całkowicie wyleczona byśmy nie zarażali innych. Warto także w sposób szczególny dbać o higienę osobistą i unikać kontaktu z przedmiotami należącymi do innych osób (ręczniki, szklanki, pościel, szczotka do włosów itp.)

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze