Reklama:

Grypa: zalecenia szczepień na sezon 2008/2009

Grypa: zalecenia szczepień na sezon 2008/2009

Panthermedia

Szczepienie

Drugi z cyklu artykułów dla lekarzy poświęconych grypie omawia aktualne zasady szczepień w grupach ryzyka oraz u dzieci zdrowych.

Reklama:

Omówienie aktualnej publikacji amerykańskiego Advisory Committee on Immunization Practice (ACIP) omawiającej profilaktykę grypy na sezon 2008/2009.

Główne zasady szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2008/2009 według ACIP

1) Od sezonu 2008/2009 ACIP rekomenduje rutynowe, coroczne szczepienie wszystkich dzieci w wieku 5-18 lat. Jest to zasadnicza zmiana w zaleceniach w porównaniu z poprzednimi publikacjami. Do roku 2007 włącznie zalecano wyłącznie szczepienie dzieci z grup ryzyka, to znaczy w wieku 6-59 miesięcy oraz starszych, o ile są obciążeni przewlekłymi schorzeniami. Optymalnym miesiącem do rozpoczęcia szczepień jest wrzesień, ale możliwe jest szczepienie późniejsze.

2) Utrzymane w mocy zostało zalecenie kontynuacji rutynowego, corocznego szczepienia dzieci w wieku 6-59 miesięcy.

3) Dziećmi z grup podwyższonego ryzyka, u których należy szczególnie naciskać na regularne szczepienia przeciwko grypie, są następujące grupy:

- dzieci w wieku 6-59 miesięcy

- dzieci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (w tym dzieci chore na astmę), z chorobami układu krążenia (za wyjątkiem nadciśnienia tętniczego), nerek, wątroby, układu krwiotwórczego oraz dzieci z chorobami metabolicznymi (w tym cukrzycą)

- dzieci z obniżoną odpornością (w tym immunospuresja polekowa i zakażenia HIV)

- dzieci, u których upośledzenie stanu układu oddechowego stwarza szczególne zagrożenie zdrowotne (np. dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i chorobami nerwowo-mięśniowymi)

- dzieci wymagające długotrwałego podawania kwasu acetylosalicylowego (ryzyko zespołu Reye'a)

- pensjonariusze ośrodków opieki długoterminowej

4) Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat powinny rozpoczynać szczepienia od otrzymania dwóch dawek szczepionki przeciwko grypie w odstępach co najmniej 4-tygodniowych. Badania kliniczne wykazały, że 1 dawka jest wyraźnie mniej immunogenna u dzieci zaczynających szczepienia w tym wieku.

5) Także dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat, które w ubiegłym roku były szczepione po raz pierwszy i otrzymały wówczas tylko jedną dawkę szczepionki, powinny w obecnym sezonie otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępach co najmniej 4 tygodni.

 

Objawy niepożądane po szczepieniach przeciwko grypie

Objawy niepożądane po szczepieniu to głównie gorączka i odczyny miejscowe, występujące z częstością szacowaną na 11,5%. Powikłania po szczepieniu przeciwko grypie są zasadniczo łagodne i zwykle ustępują samoistnie w ciągu 1-2 dni.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby dziecka

Kinaza kreatynowa, CK, izoenzym MB.
Witam, w maju ubiegłego roku gdy córka miała 3 miesiące trafiłyśmy do szpitala z zapaleniem płuc, w badaniach krwi podwyższone Alat, Aspat do kontroli w poradni. Pediatra w sierpniu zleciła zbadanie ...
gość
Klacid
Mój syn (7lat), poręcza zażywania Klacidu miał straszne bóle brzucha . Najbardziej nasiliły się jakoś w 5-6 dobie. Antybiotyk postawił Go na nogi dosłownie w ciągu 2 dni , natomiast teraz walczymy z ...
Zgrubienie na piersi u 12 latki
Witam, u mojej 12 letniej Córki zauważyłam na lewej piersi zgrubienie, Córka mówi że przy dotyku ją boli. Dodam że jeszcze nie zaczęła dojrzewać piersi jej nie rosną.Jedna miers ma zupełnie płaska a ...
Pasożyty
Witam mam do państwa pytanie gdyż pojawiła się u jednego domownika glista ludzka cała rodzina dostała przepisany zentel oprócz 4 letniego dziecka które najpierw musi zrobić badania kału i moje pytani...
gość
Ból brzucha ciągły u 6-latki
Dzień dobry Córka od ponad roku skarży się na ból brzucha. Dwukrotnie w odstępie 10 m-cy miała USG, które nic nie wykazało. W 08.2023 wyszła obniżona hemoglobina. Od września bierze żelazo Ferum, wi...
Iga u 11 latka
Witam serdecznie, zbadaliśmy poziom immunoglobulin, gdyż syn często chorował w lipcu 2023 r poziom - 0,17 Później w styczniu poziom 0,01, a teraz odebrałam wynik
Reklama:
Reklama: