Zaloguj
Reklama

Gruźlica płuc u dzieci: część 2

Autorzy: Dr n. med. Franciszek Halkiewicz, specjalista chorób płuc, specjalista pediatra, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Gruźlica płuc u dzieci: część 2
Fot. medforum
(5)

Druga część artykułu poświęconego gruźlicy u dzieci omawia zasady rozpoznawania gruźlicy na podstawie badań radiologicznych, próby tuberkulinowej oraz badań mikrobiologicznych.

Reklama

ROZPOZNANIE GRUŹLICY U DZIECI

Jednoznaczne i pewne rozpoznanie gruźlicy u dzieci, podobnie jak i dorosłych, powinno być oparte na kryterium bakteriologicznym, a więc na wykryciu prątków w badanym materiale pobranym od chorego. Jeżeli to kryterium nie jest spełnione, rozpoznanie choroby jest zawsze problematyczne. W takiej sytuacji, rozpoznanie gruźlicy jest prawdopodobne, jeżeli zostaną spełnione inne, poniżej wymienione kryteria:

 1. Potwierdzone narażenie na zakażenie (wspólne zamieszkiwanie z osoba wykrztuszającą prątki)
 2. Dodatni odczyn tuberkulinowy (OT)
 3. Objawy kliniczne
 4. Zmiany radiologiczne

Jeżeli dziecko chore na gruźlicę zostało zakażone przez członka najbliższej rodziny, to należy wywiad poszerzyć o stosowane leki przez osobę chorą na gruźlicę oraz zebrać informacje o lekowrażliwości prątków, systematyczności i wynikach stosowanego leczenia.

ZNACZENIE I INTERPRETACJA ODCZYNU TUBERKULINOWEGO (OT)

Odczyn tuberkulinowy (OT) polega na śródskórnym podaniu przesączu z hodowli prątka. Dodatni OT wyraża stan nadwrażliwości na białka prątka. Jest to kryterium pomocnicze w rozpoznawaniu gruźlicy u dzieci. Ze względu na dostępność i łatwość wykonania OT jest nadal powszechnie wykonywany. Ze średnicy OT nie należy wnioskować o stopniu odporności na gruźlicę. Przyczyny ujemnego OT, pomimo zakażenia prątkiem, to

 1. Rozwój choroby przed odpowiedzią typu komórkowego (ok.6 tygodni)
 2. Bardzo młody wiek
 3. Zakażenia wirusowe (szczególnie HIV)
 4. Choroby nowotworowe i metaboliczne
 5. Leczenie immunosupresyjne
 6. Ciężka postać gruźlicy

W Polsce za dodatni OT przyjęto naciek mierzony w poprzek przedramienia o średnicy 10mm. Dowodem zakażenia jest także wiraż OT, to znaczy jeżeli OT z ujemnego stał się dodatni. Przyjmuje się, że OT większy niż 16 mm przemawia raczej za zakażeniem prątkiem gruźlicy, natomiast odczyn o średnicy 10-15 jest częściej odczynem poszczepiennym.

KLINICZNE OBJAWY GRUŹLICY

Objawy gruźlicy nie są charakterystyczne. U dzieci gruźlica często przebiega skapoobjawowo lub nawet bezobjawowo. Objawem najczęściej obserwowanym jest kaszel o charakterze przewlekłym, utrzymujący się ponad 4 tygodnie. Kaszel nie ustępuje po antybiotykoterapii. Do objawów ogólnych należą: brak apetytu, stany podgorączkowe i gorączkowe (nie przekraczające 39 st.C), oraz chudnięcie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Forum Pediatryczne

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze