Zaloguj
Reklama

Gdy dziecko choruje: co odczuwa i jak funkcjonuje jego rodzina?

Autorzy: mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny, Klinika Pediatrii, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach
Rodzina
Fot. ojoimages
Rodzina
(5)

Opis problemów z funkcjonowaniem rodziny, które nieuchronie pojawiają się w okresie poważnej, przewlekłej choroby dziecka.

Reklama

Jak wszyscy doskonale wiemy, rodzina jest systemem, w którym każdy element oddziałuje na drugi. Nie może zatem być tak, że gdy coś się zmienia w jednym elemencie, pozostałe funkcjonują tak samo jak przedtem. Gdy zatem jedna z osób (nawet dorosła) przeżywa jakiś kłopot, odczuwa to cała rodzina (oczywiście dotyczy to również pozytywnych sytuacji – np. niejedna piątka w szkole córki czy syna poprawiła nastrój w całej rodzinie).

Walka z chorobą dziecka nie może być rozpatrywana tylko na poziomie indywidualnym, ponieważ stanowi ona przyczynę i jednocześnie skutek zaburzenia całego, zdrowego systemu rodzinnego. Choroba oddziałuje na wzajemne relacje chorego z rodziną, ale również na rodzinę jako całość, dlatego też poszczególnych jej członków określa się często jako „pacjentów drugiego rzutu” (de Walden Gałuszko, 2000). Nie chodzi tu o to, że rodzina funkcjonuje źle, wręcz przeciwnie często bardzo dobrze sobie radzi, co jednak nie pozostaje bez wpływu na wszystkie osoby, które wiążą ze sobą bliskie więzi.

W rodzinie nigdy tak naprawdę nie choruje jedna osoba... Problem ten dotyka wszystkich będących w bliskim kontakcie z fizycznie chorującym członkiem rodziny. Każdy chcąc tego lub nie, zmienia swoją rolę, sposób życia. Dużo zależy od tego jak długo trwa choroba dziecka – czy jest przewlekła czy też stanowi jednorazowy epizod.

Gdy choroba jest długoterminowa role w rodzinie zmieniają się zazwyczaj na długi czas, bądź na zawsze. Często w sytuacji takiej matki przestają pracować zajmując się w największym stopniu chorym dzieckiem (przebywając z nim w szpitalu, ale także opiekując się nim we wzmożony sposób w domu). Ojcowie natomiast skupiają się zazwyczaj na zarobieniu większej niż wcześniej kwoty pieniędzy. Nierzadko do pomocy dołączają się dziadkowie (zwłaszcza gdy matka z dzieckiem przebywa w szpitalu; wtedy też zazwyczaj zwiększają się obowiązki domowe ojca). Rodzeństwo dziecka chorego najczęściej dojrzewa szybciej niż ich rówieśnicy. Staje się często oparciem i pomocą dla rodziców w obowiązkach domowych czy w opiece nad chorym bratem czy siostrą. Obojętnie jak sami angażujemy do tego dziecko, czuje ono inną wartość swojej roli w rodzinie niż u większości koleżanek czy kolegów.

Niemalże w każdej rodzinie związek chorego dziecka z matką jest ogromnie silny, zacieśniając się jeszcze bardziej niemalże z dnia na dzień. Diada ta, oczywiście w sposób niezamierzony, pozostawia na uboczu innych członków rodziny – czyli ojca i pozostałe dzieci.

Matka czując się dużo bardziej związana ze zdrowym dzieckiem niż ono z nią, nie widzi zazwyczaj tego problemu. Wskutek tego nie stara się więc wprowadzać żadnych zmian i prób nawiązania bliższego z nim kontaktu. Zdrowe dziecko zazwyczaj wtedy odsuwa się od rodziny stając się samodzielną i przedsiębiorczą osobą, za co jest często podziwiane przez innych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Forum Pediatryczne

Reklama
(5)
Komentarze