Zaloguj
Reklama

Drożdżakowe infekcje w jamie ustnej u dzieci i niemowląt

Radość u dzieci
Fot. panthermedia
Radość u dzieci
(0)

Grzybica jamy ustnej u dzieci i niemowląt to schorzenie, z którym boryka się wiele maluchów. Czy infekcje wywołane przez drożdże są groźne? Jak je leczyć?

Reklama

Infekcja drożdżakowa, czyli grzybicza

Pleśniawki to nic innego jak drożdżaki, które zainfekowały jamę ustną dziecka. Głównym winowajcą wywołującym pleśniawki są drożdże Candida albicans, choć zdarza się, że za rozwój infekcji odpowiadają grzyby Histoplasma lub Blastomyces. Pleśniawki przypominają wyglądem resztki mleka, stąd niejednokrotnie trudno „wyłapać” moment początku infekcji. Infekcja dotyka przede wszystkim jamy ustnej, języka, podniebienia – pojawiają się małe, białe plamki, które mogą się zlewać w większe skupiska drożdży czy grzybów. Brak leczenia może skutkować rozprzestrzenianiem się infekcji na podniebienie miękkie i twarde, a nawet na błonę śluzową policzków 

Skąd bierze się infekcja?

Candida albicans to mikroorganizm naturalnie zasiedlający nasz organizm – znajduje się m.in. na powierzchni skóry. Na skutek osłabienia organizmu np. po antybiotykoterapii następuje przysłowiowe „otwarcie drogi” do infekcji – giną pożyteczne bakterie probiotyczne, dając miejsce do namnażania się drożdżaków. Dzieci najczęściej zarażają się na skutek dotykania zakażonych/brudnych przedmiotów. Zakażenie może mieć miejsce na skutek ssania brudnego smoczka, brudnych zabawek czy podawania posiłków na niedomytych naczyniach. U dzieci ssących pierś do zarażenia może dojść na skutek niedostatecznej higieny piersi. Wśród innych przyczyn wskazywanych jako wywołujące pleśniawki to wcześniactwo, niedożywienie czy antybiotykoterapia. Uwaga – pleśniawkami łatwo się zarazić, stąd jeśli zaobserwowano u dziecka objawy infekcji, należy zwrócić uwagę na higienę, aby nie dopuścić do zarażenia innych domowników. Starsze dzieci zarażają się pleśniawkami na skutek kontaktu z brudnymi rękoma, kontaktu z naczyniami/zabawkami, z którymi miało kontakt chore dziecko. Pamiętajmy, że pleśniawki u starszych dzieci mogą być również skutkiem antybiotykoterapii i ogólnego osłabienia organizmu. 

fot. panthermedia

Leczenie

Bez względu na to, czy pleśniawki pojawiły się u niemowlaka, małego dziecka czy starszak,a warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Leczenie pleśniawek zawsze należy skonsultować z pediatrą – pamiętajmy, że nieleczona infekcja może rozprzestrzeniać się na inne narządy, prowadząc nawet do grzybicy układu pokarmowego. Leczenie pleśniawek oparte jest na stosowaniu antybiotyku podawanego miejscowo – leki dostępne na receptę, przepisywane przez lekarza skutecznie pomagają w pozbyciu się problemu. Pamiętajmy, że pleśniawki powodują dyskomfort u dziecka, powodując uczucie swędzenia, drapania i trudności w połykaniu. Poza antybiotykiem lekarz może zalecić tzw. „pędzlowanie” pleśniawek roztworem gencjany. Dodatkowo w aptece można kupić różnorodne maści i żele dostępne bez recepty, które pomagają w zwalczeniu nieprzyjemnego uczucia swędzenia. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze