Zaloguj
Reklama

Drgawki gorączkowe u dzieci

Gorączka u dziecka
Fot. Pantherstock
Gorączka u dziecka
(0)

Niewielu rodziców wie, że podczas gorączki u dziecka mogą wystąpić tzw. drgawki gorączkowe. Sytuacja taka jest dla rodziców bardzo silnym przeżyciem, wywołującym lęk o zdrowie i życie dziecka.

Reklama

Drgawki gorączkowe pojawiają się najczęściej u dzieci do piątego roku życia i większość dzieci z nich wyrasta. Badania naukowe wskazują na skłonność do ich dziedziczenia. Typowy napad drgawek gorączkowych bardzo przypomina napad padaczki, towarzyszy mu duża ilość różnorodnych objawów. Długość jego trwania jest różna podobnie jak i częstość. Większość rodziców nie wie jak pomóc dziecku podczas napadu drgawek gorączkowych, zatem warto pogłębić swoją wiedzę.

Jak wygląda typowy napad drgawek gorączkowych u dzieci

Napad drgawek gorączkowych, w większości przypadków trwa kilka minut i jest bardzo podobny do ataku padaczki. Ciało dziecka zaczyna drżeć (mogą drżeć tylko kończyny dolne oraz górne bądź całe ciało), sztywnieje, napina się, dziecko zaczyna się wyginać i w większości przypadków traci kontakt z otoczeniem. Nie jest świadome co się z nim dzieje, ale także co dzieje się wokół niego. Co ważne, dziecko nie reaguje na słowa, dotyk, może u niego wystąpić ślinotok bądź na bardzo krótki czas przestaje oddychać. Zdarza się tak, że dziecko robi się przy tym blade a wręcz sine i wygląda jakby umarło. Taki widok doprowadza rodziców do napadu paniki przy jednoczesnym braku świadomości jak pomóc własnemu dziecku.

Drgawki gorączkowe w większości przypadków związane są z szybko wzrastającą temperaturą u dziecka, ale mogą być także objawem chorób układu nerwowego, padaczki czy pojawić się na skutek urazu głowy (nie muszą wystąpić zaraz po urazie ale mogą pojawić się z opóźnieniem gdy zapomnimy już o nim).
Przyczyn wzrostu temperatury (gorączki) u dziecka jest bardzo wiele od infekcji o podłożu wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym, podczas ząbkowania, po dużym wysiłku, przegrzaniu a nawet podczas stresu. Ośrodek termoregulacji dzieci jest bardzo wrażliwy i nie do końca wykształcony, zdarza się tak, że niewielka infekcja może doprowadzić do bardzo wysokiej temperatury, po czym po godzinie temperatura ta wróci do normy.  


fot. panthermedia

Jak pomóc dziecku podczas wysokiej temperatury i drgawek gorączkowych?

W sytuacji gdy dziecko zaczyna gorączkować, należy podać mu (po konsultacji z lekarzem) środek przeciwgorączkowy (paracetamol, ibuprofen). Po podaniu leku należy zmierzyć temperaturę i zobaczyć czy się obniża. W sytuacji gdy temperatura będzie nadal rosła należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem bądź zabrać dziecko na oddział ratunkowy.

W celu obniżenia temperatury, dziecku można zrobić chłodniejszą kąpiel i nie ubierać go zbyt grubo, koniecznie należy przewietrzyć pokój (nie może być w nim za gorąco). Gdy u dziecka pojawi się napad gorączkowy drgawek, nie wolno dziecka na siłę przytrzymywać, wkładać mu czegokolwiek do ust, krzyczeć czy potrząsać by się obudziło. Najlepiej położyć dziecko na łóżku bądź miękkim dywanie, na boku. Konieczne jest usunięcie wszelkich przedmiotów, w które dziecko mogłoby uderzyć. Nie wolno dziecku podawać leków, nic do picia oraz do jedzenia. W sytuacji gdy nie wiemy co robić należy zadzwonić pod numer pogotowia ratunkowego i słuchać wskazówek lekarskich.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze