Zaloguj
Reklama

Dni Krwi Pępowinowej - dowiedz się więcej na temat tej ogólnopolskiej akcji!

Autorzy: Kuźnia PR, informacja prasowa
zdjęcia: ojoimages
Trauma po śmierci dziecka
Fot. ojoimages
Trauma po śmierci dziecka
(0)

Już od połowy września rusza II edycja ogólnopolskiej akcji Dni Krwi Pępowinowej organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Przyszłe mamy rodzące w szpitalach uczestniczących w projekcie będą miały wyjątkową okazję przekazania bezcennej krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne i tym samym przyczynienia się do zwiększenia jej zasobów w Polsce.

Reklama

Dni Krwi Pępowinowej to ogólnopolska akcja społeczna mająca na celu zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych  
i uratowanie życia wielu oczekującym na przeszczepienie. Projekt realizowany jest przez PBKM we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT, a finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach programu POLGRAFT  oraz funduszy PBKM. Dane o pobranej krwi trafią do rejestru POLTRANSPLANTU, dzięki czemu ten bezcenny dar będzie mógł uratować życie osobom potrzebującym z Polski i świata.

Dni Krwi Pępowinowej potrwają od połowy września do połowy listopada. Biorą w nich udział wybrane szpitale na terenie całej Polski. Przyszłe mamy, rodzące w placówkach uczestniczących
w akcji, mogą przekazać pobraną podczas porodu krew pępowinową swojego dziecka. Rodzice przekazując krew zrzekają się do niej praw, a jej właścicielem zostaje Skarb Państwa.  Pozyskanie krwi jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej maleństwa. Dodatkowo, w trakcie Dni Krwi Pępowinowej, w szpitalach będą obecne konsultantki PBKM, które udzielą przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowiedzą na wszystkie pytania.


Jest to druga edycja akcji organizowanej przez PBKM dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia.
W ubiegłym roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych mam. W wybranych 10 szpitalach, na terenie całej Polski, pobrano około 100 porcji krwi pępowinowej, dzięki czemu zwiększono jej zasoby o około 30%. W tym roku do projektu przyłączyły się kolejne szpitale, co umożliwia większej liczbie mam wsparcie idei bankowania krwi pępowinowej na cele społeczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze