Zaloguj
Reklama

Diagnostyka astmy u dzieci

Astma u dzieci
Fot. ojoimages
Astma u dzieci
(5)

Astma, zaliczana jest do przewlekłych chorób o podłożu zapalnym układu oddechowego. Choroba ta dotyka pacjentów w różnym wieku, dość często spotykana jest także u dzieci. Objawy astmy są kwestia indywidualną dla każdego pacjenta, co ważne ustępują one same bądź wymagają zażycia określonych leków.

Reklama

Diagnostyka astmy u dzieci nie zawsze jest prosta, podobnie jak i jej leczenie.
 
Co wiemy o astmie?


Astma, to choroba zapalna dróg oddechowych o przewlekłym charakterze. Objawami charakterystycznymi dla astmy u dzieci są między innymi: świszczący oddech, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, uczucie duszności w klatce piersiowej (pojawiają się np. podczas wysiłku czy w nocy), czy problem z pobieraniem pokarmu u małych dzieci.  Objawy astmy są kwestią indywidualną dla pacjenta a w większości przypadków inicjują je silny stres, infekcje, wysiłek fizyczny czy ekspozycja na alergeny.

Cały czas poszukiwane są przyczyny rozwoju astmy u dzieci, wśród nich w chwili obecnej wymienia się silną nadwrażliwość dróg oddechowych na różnego rodzaju czynniki oraz nadwrażliwość/ nadrekatywność oskrzeli. W początkowym okresie objawy astmy przypominają objawy zwykłej infekcji, z czasem ulegają jednak nasileniu, nie ustępują i co ważne utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Wśród objawów wskazujących na silne zaostrzenie astmy u dzieci wymienia się m.in.: problemy z mówieniem, zaburzenia świadomości, sinica, czy przyspieszenie akcji serca. Dziecko staje się niespokojne, płacze, ma problemy ze złapaniem oddechu.
 
Jak diagnozujemy astmę u dzieci?


Zdiagnozowanie astmy wymaga przeprowadzenie przez lekarza szczegółowego wywiadu, z pacjentem oraz jego rodzicami. Kluczową kwestią jest zbadanie dziecka oraz zapoznanie się z objawami mu towarzyszącymi.

Z całą pewnością rodzice zostaną zapytanie m.in. o to czy w rodzinie były wcześniej przypadki astmy?, jakie dziecko ma objawy  co je wywołuje?, jak często powtarzają się objawy i z jakim nasileniem?, czy dziecko odczuwa ból w klatce piersiowej?, jak szybko ustępują objawy?  oraz wiele innych.

Kolejnym etapem diagnozowania astmy jest wykonanie zaleconych przez lekarza badań, wśród których należy wymienić:

  • badanie spirometryczne
  • ocena szczytowego przepływu oddechowego
  • testy prowokacyjne
  • test odwracalności obturacji oskrzeli
  • ocena mediatorów zapalnych
  • ocena eozynofilii w plwocinie/ w krwi obwodowej
  • punktowe testy skórne
  • obecność swoistych przeciwciał IgE

Wykonanie tych wszystkich badań oraz obserwacji objawów u dziecka pozwalają na zdiagnozowanie astmy.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze