Zaloguj
Reklama

Czym jest jaglica?

Oko
Fot. ojoimages
Oko
(0)

Jaglica to niezwykle groźna choroba zakaźna, która diagnozowana jest przede wszystkim u osób mieszkających bądź przebywających w Afryce bądź Azji. Jakie są objawy jaglicy? Czy łatwo się nią zarazić?

Reklama

Czynnik etiologiczny

Jaglica w dawnej nomenklaturze była nazywana tzw. egipskim zapaleniem oczu. Chorobę wywołują bakterie Chlamydia trachomatis, które wywołują również znaną chorobę weneryczną – chlamydiozę.

Inne czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka sprzyjających zachorowaniu na jaglicę wymienia się:

  • brak lub niedostateczną higienę,
  • brak bieżącej wody,
  • płeć (kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni),
  • wiek (najbardziej narażona grupa to dzieci do 6. roku życia).

Objawy choroby

Do najczęstszych objawów choroby zalicza się występowanie tzw. jagieł pojawiających się na spojówce tarczkowej. Jagła to nic innego jak zabarwione na żółto grudki, których liczba zwiększa się, powodując obrzęk i przekrwienie powiek. Delikatne naciśnięcie grudek powoduje ich pęknięcie.

fot. panthermedia

Jak można zarazić się chorobą

Jaglicą najłatwiej zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z oczu lub nosa chorej osoby. Drogą zarażenia może być używanie tych samych ręczników czy kontakt z zabrudzonymi wydzieliną ubraniami chorego. Brak higieny lub niedostateczna higiena również sprzyja zakażeniu – należy pamiętać, że owady przenoszą bakterie chorobotwórcze wywołujące jaglicę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sihota R., Tandon R.: Parson's Diseases of the Eye. „Elsevier Health Sciences” 2010, p. 573.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze