Zaloguj
Reklama

Co wiemy o odrze?

Dziecko na wózku inwalidzkim w szpitalu
Fot. Panthermedia
Dziecko na wózku inwalidzkim w szpitalu
(4)

Odra zaliczana jest do niebezpiecznych chorób zakaźnych, wywoływanych jest przez wirusa o nazwie: Measles virus. Pomimo faktu, iż dzieci szczepione są przeciwko odrze, mogą na nią zachorować.

Reklama

Przez jakiś czas uważano, iż odra „odeszła w niepamięć”. Najnowsze doniesienia i obserwacje pokazują, że prawda jest inna - odra powraca i stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla dzieci, ale dla osób w każdym wieku. Szczególnie groźna jest dla osób, które mają obniżoną odporność. Powikłania po tej silnie zakaźnej chorobie są bardzo groźne. Przenoszona jest drogą kropelkową, a jeden chory może zarazić aż 20 innych osób. Nie ma leków na odrę, stosowane jest jedynie leczenie objawowe.

Kto może zachorować na odrę i jakie są jej przyczyny?

Wirus odpowiedzialny za wywołanie odry należy to: Measles virusi należy on do dość dużego rodzaju Morbilivirus, a ten z kolei do rodziny wirusów Paramyxoiviriade. Jego cząsteczki są przenoszone drogą kropelkową (podczas, kichania, kaszlu) bądź na skutek kontaktu z wydzielinami osoby chorej (na ręcznikach, chusteczkach higienicznych, szczoteczce do zębów).
Na odrę, w większości przypadków chorują dzieci w przedziale wiekowym od 6-go do 12 miesiąca życia (czyli te, które nie były jeszcze na nią szczepione) oraz pomiędzy 10-tym a 15-tym rokiem życia. Warto tutaj podkreślić, iż odra może wystąpić także u osób dorosłych oraz starszych, co jest dość rzadko spotykane.

Objawy odry

Do objawów najczęściej występujących podczas odry, wymienia się między innymi:

  • gorączkę (bardzo często jest ona wysoka);
  • ból gardła i widoczne zaczerwienienie;
  • katar;
  • ból głowy;
  • kaszel, który najczęściej jest bardzo suchy, męczący, wywołuje ból;
  • ból oraz zaczerwienienie oczu;
  • światłowstręt;
  • opuchlizna buzi;
  • charakterystyczna wysypka na ciele, która w pierwszych dniach choroby, ma kolor krwisto-czerwony, jest gruboziarnista a plamy mają nieregularny kształt. Z czasem staje się koloru ciemnego- brunatna i zaczyna się złuszczać. Początkowo zmiany pojawiają się na uszach, za uszami, na szyi, twarzy po czym na tułowiu, rękach oraz całych nogach;
  • zaczerwienione oczy.

Objawy są kwestią indywidualną dla pacjenta.

Leczenie i powikłania po odrze

Nie ma leków, które pozwoliłyby zahamować rozwój choroby. Nie także leków przeciwwirusowych, przeciwko odrze. Konieczne jest leczenie objawowe, tj. leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe. Dziecko, powinno przebywać w ciepłym domu, w łóżku, zaciemnionym pokoju oraz używać osobnych rzeczy.

fot. pantherstock

Powikłania odry są bardzo groźne dla zdrowia oraz życia pacjenta, zaliczamy do nich: zapalenie mózgu, mięśnia sercowego, płuc czy ucha środkowego.  Pamiętajmy by podczas zachorowania na odrę, stosować się do zaleceń lekarza. Gdy nasz stan ulega pogorszeniu, nie można czekać, należy zgłosić się na oddział ratunkowy.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze