Zaloguj
Reklama

Co robić gdy dziecko się zakrztusi?

Samodzielne jedzenie
Fot. panthermedia
Samodzielne jedzenie
(0)

Zakrztuszenie to główna i najczęstsza przyczyna śmierci małych dzieci, zwłaszcza niemowląt poniżej 1. roku życia. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, a wiedza o tym, jak się zachować, może uratować życie dziecka.

Reklama

Spis treści:

 1. Najczęstsze przyczyny zadławienia
 2. Jak stwierdzić zakrztuszenie?
 3. Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?
 4. Jak zapobiegać zadławieniu się dziecka?

Krztuszenie się dzieci występuje bardzo często, a każdy, nawet najmniejszy, przedmiot stanowi potencjalne ryzyko zadławienia. Wśród niemowląt jest to również częste zjawisko ze względu na jego drobne drogi oddechowe.

Najczęstsze przyczyny zadławienia

Kaszel to nie to samo, co zadławienie. Kaszel może oznaczać, że coś podrażniło gardło dziecka lub że jest chore. Niemowlęta mogą również kaszleć, gdy coś częściowo zablokuje ich drogi oddechowe.

Do najczęstszych przyczyn krztuszenia się dziecka zalicza się zbyt szybkie jedzenie, wkładanie do ust zbyt dużej ilości pokarmu, wkładanie do ust małych zabawek, takich jak koraliki lub maleńkie figurki oraz zabawa zepsutymi zabawkami, które mogą mieć odłamane drobne części.

Jak stwierdzić zakrztuszenie?

Jeśli dziecko może kaszleć, płakać lub mówić, jego drogi oddechowe nie są całkowicie zablokowane. W takich przypadkach najlepiej zachęcić je do kaszlu zamiast próbować usunąć przedmiot.

Jeśli dziecko nagle zaczyna się inaczej zachowywać, może być to zakrztuszenie. Zadławienie może mieć miejsce, gdy:

 • przestaje hałasować podczas jedzenia i wygląda na spanikowane lub niezdolne do oddychania,
 • nagle przestaje kaszleć,
 • wydaje wysoki, świszczący dźwięk,
 • sinieje,
 • straci przytomność.

Zakrztuszenie u dziecka, fot. panthermedia

Co robić, gdy dziecko się zakrztusi?

Jeśli dziecko kaszle, opiekun powinien zachęcić do dalszego kaszlenia, dzięki czemu przedmiot lub kawałek jedzenia może zostać wypluty. Próba pomocy w inny sposób może w rzeczywistości wepchnąć przeszkadzający przedmiot głębiej do gardła dziecka.

Gdy dziecko nie może oddychać lub hałasować, oznacza to, że coś całkowicie zablokowało jego drogi oddechowe i konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy.

W sytuacji gdy dojdzie do zakrztuszenia się niemowlęcia, niezbędne jest wykonanie następujących czynności:

 • połóż dziecko twarzą w dół na ramieniu. Upewnij się, że główka dziecka jest w pełni podparta i znajduje się w bezpiecznej pozycji. Osoba dorosła może użyć nóg do stabilizacji dziecka, ale powinna unikać wywierania nacisku na plecy lub szyję dziecka,
 • używając drugiej ręki, wykonaj pięć uderzeń między łopatkami. Te uderzenia powinny być wystarczająco silne, aby pomóc wypchnąć przedmiot z dróg oddechowych dziecka,
 • jeśli przedmiot się nie porusza, połóż dziecko na twardej powierzchni. Umieść dwa palce na mostku dziecka na wysokości mniej więcej serca i wepchnij w dół pięć razy w szybkim, ale mocnym tempie, aby pomóc organizmowi w dotlenieniu.

Kontynuuj naprzemiennie uderzanie w plecy i pchanie klatki piersiowej, aż nadjedzie pomoc.

Jak zapobiegać zadławieniu się dziecka?

Na zadławienie się dziecka mamy niewielki wpływ, jednak wyeliminowanie niektórych zachowań może pomóc zapobiegać takim sytuacjom.

 • podawaj dziecku jedzenie tylko wtedy, kiedy znajduje się pod opieką,
 • karm dziecko w pozycji siedzącej i nie pozwalaj mu biegać lub bawić się podczas jedzenia,
 • sprzątaj na bieżąco małe zabawki z podłogi,
 • unikaj dawania dziecku zabawek z małymi częściami, zwłaszcza w wózku lub łóżeczku, gdzie może się udławić bez zauważenia przez dorosłego.

Najlepszym sposobem postępowania jest jak najszybsza pomoc. Ważne jest, aby wezwać lekarza po zadławieniu, ponieważ może dojść do uszkodzenia dróg oddechowych dziecka lub może odnieść inne obrażenia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze