Zaloguj
Reklama

„Ciąża i poród bez obaw” Czarnawska-Iliev Iga

Autorzy: Aleksandra Miler, okładka: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Ciąża i poród bez obaw
Fot. wyd.GWP
Ciąża i poród bez obaw
(5)

Ciąża. Jedne kobiety o niej marzą, dla innych myśl o porodzie jest niczym wspomnienie przerażającego horroru. Każda kultura, religia obrosła w wiele mitów i rytuałów.

Reklama

Autorka poradnika jest położną i odebrała kilkanaście tysięcy porodów, które pozwoliły jej na stworzenie podsumowania swojego doświadczenia w postaci książki. Jednocześnie pokazała, jak kobiety cieleśnie oraz psychicznie odbierają narodziny maleństwa, w zależności od podejścia rodzącej do siebie i nowego życia, relacji z otoczeniem, poczucia bezpieczeństwa przed i w trakcie porodu.

Nie mniej ważnym aspektem jest przeszłość kobiety rodzącej czy związku z ojcem dziecka. Zaś najmniej korzystnym czynnikiem, który może nawet doprowadzić do wstrzymania porodu, to nieodparta potrzeba kontroli swojego ciała, lęk albo zahamowania.

Czarnawska-Iliev podzieliła swoją książkę na cztery rozdziały. Zawarła w nich informacje, jak bezpiecznie urodzić dziecko oraz jak przygotować siebie i swoje ciało do tego Aktu Stworzenia. W drugim rozdziale dowiadujemy się czym jest komunikacja z zewnętrznym światem, jego wpływem na naszą psychikę w tych ważnych miesiącach oczekiwania, a także pomaga uchronić przed radami dobrych cioć, mam, babć czy przyjaciółek. Dlatego, ile kobiet na ziemi, tyle różnych potrzeb i objawów ciąży. Autorka twierdzi, na podstawie swoich doświadczeń prywatnych i zawodowych, iż niezwykle istotną jest także komunikacja z samą sobą, nie należy krytykować się, nie zamartwiać, gdyż „rodzimy tak, jak żyjemy”. Nie mniej istotnym czynnikiem warunkującym na bezpieczny poród składają się relacje między personelem medycznym a kobietą ciężarną.

Dzięki książce poznałam teorię porodu. Na jakie etapy jest podzielony; coś co wydawałoby się czymś obrzydliwym, takim w zasadzie nie jest, jeśli rozluźnimy ciało i pozwolimy sobie być przez chwilę samicą a nie kobietą z zasadami, ułożoną i wiedzącą wszystko najlepiej, będzie znacznie łatwiej. Pewnego czasu starałam się oglądać filmy o porodzie - wyłączałam po kilku pierwszych sekundach, bo były przerażające. W przeciwieństwie - książkę czytałam z wielkim zaangażowaniem.

Jestem kobietą, która panicznie boi się ciąży nie wspominając o wydaniu na świat nowego życia. Cieszę się, że dzięki poradnikowi „Ciąża i poród bez obaw” Igi Czarnawska-Iliev GWP miałam okazję poznać ciekawe historie matek. A tym samym przekonać się, iż to nic strasznego w noszeniu pod sercem dziecka, które odwdzięczy Ci się swoją miłością. Serdecznie polecam każdym Paniom w stanie błogosławionym. Tym, które jak ja obawiają się tak ważnego kroku w życiu również.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze