Zaloguj
Reklama

Ciąża a HIV

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Rogowska- Szadkowska D., Zakażenie HIV i kobiety- materiały informacyjne dla osób żyjących z HIV; Krajowe Centrum ds AIDS Warszawa 2008.
Odpoczynek w ciąży
Fot. ojoimages
Odpoczynek w ciąży
(0)

Wirusem HIV można zarazić się przez kontakty seksualne z zakażoną osobą, krew. Zarażone również może zostać dziecko podczas ciąży nosicielki.

Reklama

Wirus HIV upośledza odporność organizmu doprowadzając w konsekwencji do AIDS. Jest to choroba nieuleczalna, na którą do dnia dzisiejszego nie wynaleziono lekarstwa. Chory może jedynie przyjmować leki próbując normalnie żyć. Zakażenie hiv może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Może wystąpić:

  • wydłużanie się odstępów między kolejnymi miesiączkami;
  • brak jednej lub kilku miesiączek mimo braku ciąży.

O tym fakcie należy powiadomić lekarza prowadzącego leczenie gdyż może to wskazywać na inne problemy zdrowotne.

Kobiety jak i mężczyźni z HIV mogą zawierać związki z innymi partnerami. Należy jednak pamiętać o „bezpiecznym seksie” - używać prezerwatyw a jeżeli dojdzie do pęknięcia zastosować odpowiednie leki antyretrowirusowe (należy je przyjąć w ciągu 2 dni). Osoba zakażona powinna poinformować partnera o swojej chorobie. Ważne jest to, iż w polskim kodeksie karnym istnieje paragraf mówiący, iż „kto świadomie naraża na zakażenie HIV drugą osobę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Wiele kobiet zastanawia się czy będąc zakażone mogą zostać matkami. Istnieje możliwość przeniesienia HIV na dziecko w czasie ciąży i porodu ale to ryzyko można zmniejszyć do 1%. Ciąża nie ma niekorzystnego wpływu na zakażenie HIV u kobiety jeżeli jest pod opieką lekarza i leczona lekami antyretrowirusowymi. Młode kobiety, które wcześniej nie chorowały na poważne choroby znacznie lepiej znoszą ciążę. U kobiet starszych, gdzie zakażenie trwa już wiele lat i borykają się z uzależnieniami często dochodzi do problemów przy porodzie i utrzymaniu ciąży.
 

fot. ojoimages

 

Kiedy kobieta jest zdrowa, a partner nie istnieje ryzyko zakażenia. Bezpiecznym sposobem jest metoda tzw. „płukania plemników”. Plemniki nie przenoszą zakażenia dlatego oddziela się je od nasienia i mogą być bezpośrednio podane do macicy bądź przy wykorzystaniu in-vitro. W Polsce ta metoda stosowana jest w Klinice Ginekologii i Położnictwa Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jeżeli to kobieta jest zakażona a partner zdrowy podaje się nasienie partnera bez kontaktu seksualnego.

Zakażenie HIV przenoszone jest z matki na dziecko najczęściej podczas porodu oraz gdy kobieta karmi piersią dlatego najlepiej od razu wprowadzić sztuczny pokarm. Kobieta zakażona HIV musi być nadal leczona jak osoba nie będąca w ciąży. Terapię stosuje się od 12 tygodnia ciąży. Jeżeli zakażenie zostanie rozpoznane późno (po 32 tygodniu ciąży) to wtedy wskazane jest niezwłoczne przyjęcie leków antyretrowirusowych.

Jeżeli zakażenie wykryje się znacznie później to oprócz leków zażywanych przez matkę również będzie je otrzymywało dziecko przez 4 tygodnie po porodzie. Ryzyko przeniesienia zakażenia zmniejsza cesarskie cięcie. Dziecko urodzone przez matki zakażone hiv mają zawsze przeciwcała anty-HIV. Jeżeli nie doszło do zakażenia to stopniowo zanikają- do około 18 miesiąca.

Każda kobieta w ciąży powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą ginekologa - położnika. Kobieta zarażona także pod opieką specjalisty zajmującego się terapią zarażeń. Zakażenie wirusem HIV nie wyklucza posiadanie zdrowego potomstwa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze