Zaloguj
Reklama

Choroby nerek w ciąży

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: lek. A.Michałowska: Choroby nerek w ciąży; Akademia Medyczna w Warszawie.
Nerki
Fot. Panthermedia
Nerki
(4)

Od nerek zależy równowaga środowiska wewnętrznego organizmu człowieka.

 

 

Reklama

U kobiet, mających problem z nerkami w 10 tygodniu ciąży dochodzi do poszerzenia:

  • kielichów nerkowych;
  • miedniczek nerkowych;
  • moczowodów;
  • powiększenia nerek;
  • zwiększenie objętości pęcherza moczowego.

Dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez nerki - około 30-50% Następuje wydalanie niewielkich ilości glukozy, aminokwasów, białek i witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Najczęstszym schorzeniem jest zakażenie dróg moczowych. Infekcjom tym sprzyja właśnie poszerzenie i osłabienie moczowodów, zwiększenie objętości pęcherza moczowego, zastój moczu, cukromocz. Zapalenie układu moczowego obejmuje bakteriomocz, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek, kamicę nerkową.
 fot. pantherstock
 

  • Bezobjawowa bakteriuria (bakteriomocz) występuje w 4-7%, w ciąży 2-10%. U 30% ciężarnych gdy jest nie leczona dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zakażenie dróg moczowych może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej. W leczeniu stosuje się leki przeciwbakteryjne.
  • Typowe zapalenie pęcherza moczowego stanowi 1-2% przypadków.
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek to 5% z czego 30% w I trymestrz, 70% w okresie późniejszym. 10% wszystkich odmiecznikowych zapaleń nerek rozpoczyna się w ciąży. Powikłaniami mogącymi się pojawić ciężarnej to: przedwczesna czynność skurczowa, przedwczesny poród, niewydolność łożyska i niedotlenienie. Leczenie skupia się na 14- dniowej antybiotykoterapii. Wyleczenie potwierdza uzyskanie 2 ujemnych posiewów moczu w 3 dniowych odstępach.
  • Ostra niewydolność nerek przejawia się skąpomoczem- poniżej 400-500 ml moczu na 24h aż do bezmoczu poniżej 50-100 ml moczu na 24h oraz narastaniem stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy. Przyczynami ostrej niewydolności nerek jest: poronienie septyczne, wstrząs pokrwiotoczny, zespół HELLP (ciężkie powikłanie stanu przedrzucawkowego), ostre stłuszczenie wątroby. Leczenie polega na wyrównaniu elektrolitów, bilansowanie pynów, leczenie nerkozastępcze.
  • Kamica układu moczowego w ciąży - objawia się bólem brzucha ze względu na wystapienie kamieni w drogach moczowych. Może też występować krwiomocz. Kamicę diagnozuje się za pomocą USG jamy brzusznej. Postępowanie lecznicze skupia się głównie na antybiotykoterapii. Po jej zastosowaniu kamienie zazwyczaj są wydalone. Powikłaniami kamicy dróg moczowych jest przedwczesny poród.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze