Zaloguj
Reklama

Astma oskrzelowa- część 2: diagnostyka i leczenie

Autorzy: Dr med. Franciszek Halkiewicz, Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny
Astma oskrzelowa- część 2: diagnostyka i leczenie
Fot. ojoimages
(0)

Druga część artykułu poświęconego astmie oskrzelowej przedstawia ogólne zasady rozpoznawania i leczenia astmy. Podkreślono konieczność przewlekłego podawania leków wziewnych, kontrolujących chorobę oraz znaczenie samokontroli pacjenta.

Reklama

W diagnostyce astmy skórne testy alergiczne umożliwiają rozpoznanie stanu atopii i wykrycie uczulających alergenów. Zestaw alergenów do testów jest indywidualny i opiera się przede wszystkim o zebrany wywiad. Przed zaplanowaną datą wykonania testów nie wolno zapomnieć o odstawieniu leków przeciwalergicznych, przede wszystkim tych, które zażywane są w postaci syropu lub tabletek. O wiarygodności wyników testów skórnych świadczy wykonywany każdorazowo test z histaminą. Duży i swędzący bąbel histaminowy nie powinien nas niepokoić.

Zdarza się, że testy wypadają „ujemnie”. Także i ten wynik jest ważny dla lekarza i ma swoją wartość diagnostyczną. Do wykrywania uczuleń służą także tzw. „testy z krwi”, które wykrywają swoiste IgE dla różnych alergenów, obecne w surowicy pacjenta. ”Testy z krwi” nie są konkurencją dla dobrych i znacznie tańszych testów skórnych. Wykonywane są przy określonych wskazaniach. Do wskazań tych należą: ciężkie atopowe zapalenie skóry i konieczność stałego podawania leków na alergię.

Leczenie astmy

Pojęcie „leczenie astmy”, warto dokładniej wyjaśnić. Proces leczenia astmy wyraźnie różni się od leczenia innych chorób, przede wszystkim infekcyjnych. W przypadku zapalenia oskrzeli lub anginy, podanie właściwego antybiotyku spowoduje całkowite ustąpienie objawów chorobowych po kilku dniach. Inaczej jest w astmie. Doraźne podanie odpowiednich leków zmniejszy nasilenie objawów astmy, a nawet może spowodować chwilowe całkowite ich ustąpienie, ale, niestety, uzyskana poprawa nie będzie ani całkowita, ani trwała. Podstępny proces zapalenia alergicznego w oskrzelach nie da się szybko wyleczyć.

W leczeniu tego stanu  bezwzględnie wymagane jest codzienne zażywanie leków przeciwastmatycznych, pomimo „normalnego” samopoczucia. Nowoczesne leczenie astmy zapobiega jej groźnym objawom. Aby to osiągnąć, należy astmę dobrze kontrolować z pomocą leków podawanych przez długi czas. Wybór leczenia astmy, która jest problemem zdrowotnym o ogólnoświatowym zasięgu jest omawiany i doskonalony przez międzynarodowych ekspertów. Z tego względu zasady leczenia tej choroby powinny być takie same na całym świecie. To nie wyklucza możliwości pewnej indywidualizacji leczenia.

Podstawowymi dwoma grupami terapeutyków w astmie są tzw. leki kontrolujące i leki doraźne. Leki kontrolujące to sterydy i długo działające leki rozszerzające oskrzela. Sterydów, można powiedzieć, domaga się sama astma, której naturą jest zapalenie alergiczne. Prawda, że sterydy budzą lek ze względu na objawy uboczne. Ale należy uświadomić sobie, że zarówno dawka jak i sposób podania leku wprost do oskrzeli (w aerozolu, przez tubę) w praktyce wykluczają zagrożenie objawami ubocznymi, powszechnymi w czasach, gdy astmę leczono tabletkami sterydowymi. Codzienne i właściwe stosowanie „połączonych sił” aerozolu sterydowego i rozkurczającego oskrzela jest podstawowym i całkowicie uzasadnionym przez obecny stan wiedzy sposobem postępowania w astmie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze