Reklama:

Aktywność ruchowa płodu – informacje dla pacjentki.

Barbara Nowok - położna licencjonowana

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Aktywność ruchowa płodu – informacje dla pacjentki.

ojoimages

Zdjęcie USG

Prawidłowa obserwacja ruchów płodu jest pomocna zarówno w ocenie dobrostanu płodu jak i w określeniu przybliżonego terminu porodu. Ruchy płodu są dowodem istnienia żywej ciąży, stają się pierwszym sygnałem dla matki, pochodzącym od dziecka. Są swego rodzaju komunikatem, który sygnalizuje stan zdrowia płodu, nadchodzące lub toczące się niebezpieczeństwo.

Reklama:

W czasie obserwacji należy pamiętać o kilku wskazówkach:

  • notuj liczbę ruchów dziecka, charakter oraz ewentualne niepokojące Cię doznania w trakcie obserwacji. Zanotuj także własne samopoczucie. Twój stan emocjonalny może wpłynąć na wynik końcowy, 
  • nie zliczaj ruchów lekkich lub czkawki. Licz wyłącznie ruchy wyraźne (kopnięcia, wyprosty, obroty),
  • nie myl ruchów dziecka z ruchami perystaltyki jelit, aby tego uniknąć spożyj posiłek dwie godziny przed dokonaniem pomiaru, 
  • znajdź wygodne miejsce, połóż się na lewym boku, aby zwiększyć dopływ krwi do dziecka,
  • nie porównuj wyników własnej obserwacji z obserwacjami innych kobiet jest to mały „człowieczek” który podobnie jak każdy dorosły ma swój niepowtarzalny temperament, jedne są bardziej ruchliwe, a inne więcej śpią i odpoczywają.

 

Istnieje wiele metod prowadzenia obserwacji ruchów płodu. Sadovsky i wsp. zalecają ocenę aktywności ruchowej płodu w okresach 30-60 minutowych lub trzykrotnie w ciągu tygodnia. Mniej niż 3 ruchy w ciągu godziny lub całkowity brak aktywności ruchowej w ciągu 12 godzin jest sygnałem do dalszej diagnostyki.

Kolejną metodę zaproponowali Pearson i Weaver, którzy przyjęli kryterium wystąpienia 10 ruchów w ciągu 12 godzin jako minimalną wartość w ciąży o przebiegu prawidłowym.

Moore i Piacquadio zaproponowali schemat Cardiff Count-to-Ten (liczenie do 10 ruchów przeprowadza się w okresie największej aktywności płodu to jest w godzinach wieczornych). Wynik 10 ruchów w ciągu 2 godzin stanowi poszerzenie diagnostyki.

Polecaną metodą jest również karta wg Cardiff, na której zaznacza się czas potrzebny do odczucia 10 ruchów. Obserwację rozpoczyna się o 9:00 rano a kończy o 21:00. Na karcie odnotowuje się godzinę, w której wystąpił dziesiąty ruch płodu. Wówczas kończy się obserwacja a kolejną rozpoczyna następnego dnia. Wynik mniejszy niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin należy zanotować na karcie na czerwono i jak najszybciej skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę. Być może taka sytuacja będzie wymagała dalszej diagnostyki. Brak jakichkolwiek ruchów w ciągu 12 godzin jest sygnałem niepokojącym i wymaga natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem w poradni lub szpitalu.

  Kata obserwacji ruchów płodu wg Cardiffa - kliknij w rycinę aby powiększyć 

 

 

 

Skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub udaj się do szpitala w celu dalszej diagnostyki gdy:

  • zmienia się charakter ruchów z delikatnych, bezbolesnych na szybkie, bolesne i odwrotnie 
  • następuje wyraźna zmiana ilości ruchów płodu
  • nie odczuwasz ruchów przez 12 godzin

 

Prawidłowa obserwacja i ocena ruchów płodu przez kobietę ciężarną jest pierwszym krokiem w szybkim wykrywaniu zagrożeń płodu, co pozwala zastosować wczesną specjalistyczną diagnostykę i ewentualną interwencję lekarską.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: