Zaloguj
Reklama

Aktualne rekomendacje WHO dotyczące szczepień przeciwko pneumokokom

Aktualne rekomendacje WHO dotyczące szczepień przeciwko pneumokokom
Fot. ojoimages
(5)

Omówienie dokumentu będącego oficjalnym stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie stosowania szczepionek przeciwko zakażeniom pneumokokowym.

Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest instytucją wyznaczająca standardy postępowania w nowoczesnej opiece zdrowotnej. Jednym z najważniejszych pól zainteresowania WHO jest profilaktyka chorób zakaźnych, które nadal są poważnym problemem zdrowotnym w skali świata. WHO corocznie opracowuje aktualne rekomendacje odnośnie zalecanych szczepień ochronnych.

23. marca 2007 opublikowano obszerny dokument będący oficjalnym stanowiskiem WHO w sprawie stosowania szczepionek przeciwko zakażeniom pneumokokowym (Streptococcus pneumoniae). Z kolei w listopadzie 2007 odbyło się spotkanie zespołu ekspertów WHO, którego efektem była publikacja z 4. stycznia 2008, kategoryzująca poszczególne choroby zakaźne według ich znaczenia dla zdrowotności populacji. Opisano także priorytety walki z chorobami zakaźnymi w poszczególnych regionach globu. Poniżej krótkie omówienie tych tekstów:

Skala zagrożenia zdrowotnego wynikającego z chorób zakaźnych

Znaczenie zdrowotne poszczególnych chorób zakaźnych jest bardzo zróżnicowane, tak więc w sytuacji ograniczonej ilości środków finansowych należy koncentrować się na zwalczaniu chorób niosących ze sobą największe zagrożenia. Wymaga to tzw. kategoryzacji chorób zakaźnych.

Według WHO o skali zagrożenia wynikającego z zachorowań na poszczególne choroby świadczą następujące parametry:

 • łączna umieralność na daną chorobę (w liczbach bezwzględnych)
 • potencjał rozprzestrzeniania się choroby w postaci epidemii i pandemii
 • wpływ na ekonomię krajów, w których choroba występuje (w tym ewentualne pogłębianie nierówności, to jest ewentualne nieproporcjonalnie duże szkody w krajach biedniejszych)
 • śmiertelność w przebiegu zachorowania (odsetek zgonów wśród wszystkich chorujących)
 • częstość występowania choroby w danym regionie geograficznym
 • ciężkość przebiegu oraz odległe powikłania i konsekwencje zdrowotne przebycia choroby
 • dostępność innych niż szczepienia możliwości profilaktyki choroby
 • dostępność i skuteczność farmakoterapii


fot. pantherstock

Na podstawie analizy powyższych parametrów, wszystkie choroby zakaźne podzielono na trzy grupy, w zależności od priorytetu jaki należy przyporządkować zwalczaniu danej choroby w skali świata:

 1. bardzo wysoki priorytet: do tej grupy zaliczono zaledwie dwie choroby – zakażenia pneumokokowe i malarię
 2. wysoki priorytet: w tej grupie znalazły się między innymi zakażenia meningokokowe, grypa, biegunki rotawirusowe, cholera, zakażenia wirusem HPV
 3. średni priorytet: tu przydzielono np. świnkę, różyczkę, ospę wietrzną, wirusowe zapalenie wątroby typu A

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze