Zaloguj
Reklama

Zmiany w kalendarzu szczepień na rok 2007 - informacje dla lekarzy

Zmiany w kalendarzu szczepień na rok 2007 - informacje dla lekarzy
Fot. Pantherstock
(0)

Omówienie aktualnego programu szczepień ochronnych, obowiązującego w naszym kraju w roku 2007. Podkreślono zmiany w kalendarzu wprowadzone w bieżącym roku.

Reklama

Program Szczepień Ochronnych (PSO) na rok 2007 zasadniczo jest zbliżony do programu obowiązującego w roku 2006. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy program szczepień zmieniał się w istotny sposób niemal każdego roku, tym razem wprowadzono jedynie "kosmetyczne" zmiany w porównaniu z programem obowiązującym w roku ubiegłym. Poniżej krótkie omówienie tych zmian:

1) Szczepienia przeciwko gruźlicy

Utrzymano zalecenie, aby szczepić BCG każdego zdrowego noworodka, a w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie - każdego z masą powyżej 2000g. Zlikwidowano natomiast dotychczasowe zalecenie szczepienia "w pierwszych 24 godzinach życia", wprowadzając w to miejsce rekomendację szczepienia "jednocześnie z pierwszym szczepieniem przeciwko wzw B". Upraszcza to organizację szczepień w czasie pobytu w Oddziale Noworodkowym.

Potwierdzono i podtrzymano szeroko dyskutowaną w roku 2006 decyzję likwidującą masowe szczepienia BCG dzieci w 7 i 12 roku życia.

2) Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Bez zmian w porównaniu z rokiem 2006.

3) Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Bez zmian w porównaniu z rokiem 2006. Niestety, nadal jako jeden z ostatnich krajów Unii Europejskiej stosujemy u niemowląt szczepionkę z pełnokomórkowymi antygenami krztuśca. Szczepionka DTaP (acellularna) jest refundowana tylko u dzieci otrzymujących dawkę przypominającą w 6 roku życia.

4) Szczepienie przeciwko poliomelitis

Bez zmian w porównaniu z rokiem 2006. Niestety, nadal jako jeden z ostatnich krajów Unii Europejskiej stosujemy żywą szczepionkę atenuowaną OPV u dzieci w 6 roku życia.

5) Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce

Uporządkowano skomplikowany system szczepień przypominających, mających objąć populację w wieku 10-13 lat, związany ze zmianą szczepionek monowalentnych przeciwko odrze i różyczce na trójwalentną MMR. Obecnie podstawową, ogólną zasadą kalendarza jest podanie pierwszej dawki MMR w 13-14 miesiącu życia oraz drugiej dawki MMR w 10. roku życia.

Jednoznacznie wyjaśniono, że dzieci, które otrzymały drugą dawkę MMR w 7 roku życia, nie wymagają doszczepiania w wieku 10-12 lat. Doszczepione powinny być tylko dzieci, które otrzymały w 7 roku życia szczepionkę monowalentną przeciwko odrze oraz dzieci w wieku 11 i 12 lat, które nie otrzymały w roku ubiegłym dawki zalecanej w wieku 10 lat.

6) Szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae

Ważna zmiana! W roku 2007 podjęto od dawna oczekiwaną decyzję refundacji obowiązkowego szczepienia przeciwko HiB dla wszystkich niemowląt w Polsce. W roku 2006 byliśmy ostatnim krajem w Unii Europejskiej, który nie refundował tych szczepień dla całej populacji dzieci...

Szczepienie przeciwko HiB wykonuje się w schemacie 3 dawek szczepienia podstawowego (razem ze szczepieniami DTP) oraz 1 dawki przypominającej w 16-18 miesiącu życia. Nadal nie są refundowane szczepionki skojarzone, zawierające w jednej strzykawce odpowiednie zestawy antygenów ("penta", "hexa" itp).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Program szczepień ochronnych na rok 2007. Załącznik do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 marca 2007 w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2007 roku.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze