Zaloguj
Reklama

Zakażenia Rotawirusem mogą być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi reakcji autoimmunologicznych

Autorzy: Stene LC, Honeyman MC, Hoffenberg EJ, Haas JE, Sokol RJ, Emery L, Taki I, Norris JM, Erlich HA, Eisenbarth GS, Rewers M.
Zakażenia Rotawirusem mogą być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi reakcji autoimmunologicznych
Fot. Pantherstock
(5)

Czynnikiem znamiennie związanym z większym ryzykiem rozwoju celiakii i reakcji autoimmunologicznych jest większa częstość zakażeń rotawirusowych.

Reklama

Nadal nieznane są przyczyny, dlaczego jedynie niektóre osoby predysponowane genetycznie do celiakii rozwijają tę chorobę oraz dlaczego tylko u niektórych chorych dochodzi do rozwoju poważnych powikłań autoimmunologicznych. Podejrzewa się, że duże znaczenie mają różne, niezidentyfikowane dotąd czynniki środowiskowe. Ciekawym przyczynkiem do badań nad tym problemem jest praca naukowców z Center for Childhood Diabetes w Colorado (USA), którzy obserwowali dużą grupę 1931 dzieci z genetyczną predyspozycją do celiakii (nosicieli układu HLA-DQ2). Wykazano, że czynnikiem znamiennie związanym z większym ryzykiem rozwoju celiakii i reakcji autoimmunologicznych jest większa częstość zakażeń rotawirusowych. Wydaje się, że może to być ważny argument na rzecz propagowania szczepienia przeciwko rotawirusom, które wprawdzie narażają dziecko na kontakt z antygenami wirusa, ale zabezpieczają je przed powtarzającymi się zakażeniami różnymi serotypami.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze