Serwisy Medforum

Reklama

Ząbkowanie u niemowląt

Ząbkowanie u niemowląt
Fot. ojoimages
(0)

Ząbkowanie to proces wyrzynania się ząbków mlecznych u niemowląt. Takich zębów jest 20 - w szczęce i żuchwie wyrasta ich po 10.

Proces ząbkowania zaczyna się wcześniej niż pojawienie się widocznego zęba. Pojawiają się pewne objawy, które pozwalają rozpoznać rodzicom, że nadszedł ten czas. Pierwsze zęby wyrzynają się około 6 miesiąca życia - nie jest to jednak reguła. Każde niemowlę przechodzi inaczej proces ząbkowania - z reguły dzieci zachowują się inaczej. Są płaczliwe, marudne, bez apetytu, pojawia się gorączka, biegunka, wymioty.

Najczęstsze objawy ząbkowania to:

 • nadmierne wydzielanie śliny,
 • wkładanie palców do buzi,
 • zaczerwienione policzki,
 • większa wrażliwość na bodźce.

Ból związany z ząbkowaniem jest spodowodany silnym naporem zębów mlecznych na dziąsła. Bardzo często wywołuje to stan zapalny. Skóra nad zębem rozciąga się, a to powoduje uczucie ciągnięcia. Dziąsła są zaczerwienione, bolą i swędzą.

Jak można pomóc dziecku?

 • można dać maluchowi do ssania zimny, wypełniony wodą gryzak (schładzany w lodówce),
 • zamiast gryzaka można podać specjalną, schłodzoną grzechotkę wypełnioną żelem,
 • można posmarować dziąsła specjalnym żelem, który ma działanie przeciwbólowe,
 • podawanie do gryzienia kawałków obranego jabłka lub marchewki, zimnego, obranego ogórka także powinno przynieść ulgę.
(0)

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Ząbkowanie u niemowląt
  25-11-2014 09:41:35

  zgadzam się to fajne czopki, ja stosowałam po szczepieniach i przy infekcjach bo ząbkowanie u nas przechodziło bez żadnych atrakcji, sama nie wiem kiedy kolejne ząbki się pojawiały raz tylko podałam Viburcol przy piątkach bo wtedy córcia była niespokojna. Pomógł natychmiast.

 • Komentarze do: Ząbkowanie u niemowląt
  31-08-2014 13:33:45

  ja jakoś boję się podawać dziecku czopki żeby przypadkiem nie zrobić mu krzywdy, natomiast stosowałam milifen syropek z ibuprofenem by ulżyć w cierpieniach maluszka, szczególnie noce bywały ciężkie, na razie mamy siedem ząbków, ma nadzieję że z pozostałymi będzie łatwiej

 • Komentarze do: Ząbkowanie u niemowląt
  18-08-2014 11:33:33

  Przeczytaj komentowaną treść: Ząbkowanie u niemowląt

  mój synuś to bardzo płakał na każdego ząbka, na szczęście pomagały zimne gryzaki, masowanie szczoteczką silikonową taką na palec, a na noc podawałam czopki Viburcol. Jakoś przetrwaliśmy ten okres. Na szczęście nie gorączkował ani razu.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/0256_matuszczyk_alicja_2008_08_08_0054-W300H200.jpgFot. medforumWyprysk a zdrowie psychiczne
Od pewnego czasu przypuszczano, że wyprysk ma związek z...
Twoja sugestia